4. anlamda s-konveks fonksiyonlar için kesirli mertebeden integraller aracılığıyla koordinatlarda çeşitli eşitsizlikler
Various inequalities in coordinates via fractional integrals for s-convex functions in the fourth sense
- Tez No: 899990
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, dikdörtgensel bölge üzerinde konveks fonksiyonlar incelenmiş ve bu fonksiyonlar için koordinatlarda çeşitli integral eşitsizlikleri elde edilmiştir. Birinci bölüm konveks fonksiyonlar ve eşitsizlik teorisinin tarihinden kısaca bahsedilmiş olup, literatürde mevcut çalışmalar ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, konveks fonksiyonlar için temel tanım ve kavramlar yer almış, devamında konveks fonksiyon sınıfları arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Koordinatlarda konveks fonksiyonlarla ilgili temel tanım ve kavramlar, bu fonksiyon sınıfları için elde edilmiş çeşitli integral eşitsizlikleri ve ispat yöntemleri üçüncü bölümde verilmiştir. Daha sonra bu bölümde koordinatlarda integral eşitsizlikleri için detaylı bir literatür bilgisi sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise öncelikle yeni bir integral eşitliği ortaya konmuş ardından bu eşitlik yardımıyla dikdörtgensel bölge üzerinde konveks fonksiyonlar için yeni integral eşitsizliklere ilişkin sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, convex functions on the rectangular region are investigated and various integral inequalities are obtained for these functions in coordinates. In the first chapter, the history of convex functions and inequality theory is briefly mentioned, and information about the existing studies in the literature is given. In the second chapter, basic definitions and concepts for convex functions are included, and then the relationship between convex function classes is mentioned. Basic definitions and concepts related to convex functions in coordinates, various integral inequalities and proof methods for these function classes are given in the third chapter. Then, in this section, a detailed literature information for integral inequalities in coordinates is presented. In the fourth chapter, firstly, a new integral equation is introduced, and then, with the help of this equation, results regarding new integral inequalities for convex functions on the rectangular region are obtained.