Şerh ve Tercüme-i Risâle-i Kuşeyriyye (50b-100a) çeviri yazılı metin ve inceleme
Commentary and translation Risale-i Kuşeyriyye (50b-100a) translation text and examination
- Tez No: 857911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Türklerin İslamiyet'i kabul etmesiyle birlikte yeni dini öğrenme zorunluluğu dolayısıyla başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere dini tasavvufi eserlerin Türkçeye çevirisi ve şerhleri yapılmış ve insanların istifadesine sunulmuştur. Ancak bugün farklılaşan dil ve kültürel değişim nedeniyle bu tercüme ve şerhlerin günümüz insanı tarafından okunması ve anlaşılması güç hale gelmiştir. Bundan dolayı tercüme edilen bu eserlerin yeniden günümüz alfabesine aktarılması elzem olmuştur. Çalışma bu minval üzere hazırlanmış olup Abdülkerîm bin Hevâzin bin Abdülmelik bin Talha bin Muhammed Ebû'l Kâsım el-Nişaburi el-Kuşeyrî'nin Arapça yazmış olduğu er-Risâle'sini tercüme ve şerh eden Muhammed Tevfik Efendi'nin Osmanlıca telif ettiği Şerh ve Tercüme-i Risâle-i Kuşeyriyye adlı eserinin 50b-100a varaklarının transkripsiyonunu ihtiva etmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde eserin müellifi Kuşeyrî ile mütercim ve şerh sahibi Muhammed Tevfik Efendi'nin hayatları, Kuşeyrî Risâlesi ve Muhammed Tevfik Efendi Şerhi hakkında bilgi verilmiştir. Asıl bölümde metnin oluşturulmasında izlenen yöntem üzerinde durulmuş ve devamında metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Son olarak da metnin anlaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla metnin sözlüğü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the adoption of Islam by the Turks, due to the necessity of learning the new religion, translations and commentaries of religious mystical works, especially the Holy Qur'an, were made into Turkish and presented to the benefit of people. However, due to language and cultural changes, these translations and commentaries have become difficult to be read and understood by today's people. Therefore, it has become essential to translate these translated works back into today's alphabet. This study has been prepared in this manner and contains the transcription of 50b-100a of the Ottoman Şerh ve Tercüme-i Risâle-i Kuşeyriyye by Muhammad Tevfik Efendi, who translated and commented on the Arabic al-Risâle of 'Abd al-Karîm bin Hawâzin bin 'Abd al-Malik bin Talha bin Muhammad Abû'l Qâsım al-Nishaburi al-Kushayrî. In the introductory part of the study, information is given about the lives of the author of the work, al-Qushayrī, and the translator and commentator Muhammad Tawfik Efendi, as well as information about al-Qushayrī's Risāla and Muhammad Tawfik Efendi's commentary. In the main part, the method followed in the creation of the text is emphasized and then the text is transcribed. Finally, a glossary of the text was created to facilitate the understanding of the text.