Bir kamu hastanesi çalışanlarında diyabet riski ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diabetes risk and healthy lifestyle behaviors in a public hospital staff
  1. Tez No: 857922
  2. Yazar: DAVUT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma bir devlet hastanesi çalışanlarında diyabet riskinin değerlendirilmesi ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi ve bunun diyabet riskine etkisinin belirlenmesi ile beraber yüksek riskli olan bireylerin tanılamaya yönlendirilmesi amaçlanan tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Bu çalışmanın verileri 15.11.2022-15.02.2023 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde görev yapan 394 bireyden elde edilmiştir. Etik kurul ile ilgili kurumlardan alınan izinler doğrultusunda bu çalışmanın evrenini bir ilin devlet hastanesi çalışanları oluşturmaktadır. Evrenin örneklemi G. Power Güç Analizi sonuçlarına bakılarak ve çalışmamıza gönüllü olarak katılmak isteyen bireylerden oluşmuştur. Bu çalışmanın verilerinin toplanmasında kullanılan araçları üç farklı bölümden oluşmakta olup birinci bölümde kişisel bilgi formu ve hastaların bilgilerini içeren sosyo-demografik özellikler formu, İkinci bölümde 8 sorudan oluşan Tip 2 Diyabet Risk Anketi (FINDRISK), üçüncü bölümde ise SYBDÖ II' yi içeren 52 sorudan oluşan ölçek yer almaktadır. Araştırmamızın verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Sürekli değişkenlere ait veriler ortalama (Ort.) ve standart sapma (SS) ile, kategorik değişkenlere ait veriler sayı (n) ve yüzde (%) kullanılarak raporlandı. Ölçek toplamı ve alt ölçek güvenirlik analizleri Cronbach's α yöntemi kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive type of research aiming to assess the risk of diabetes among employees of a state hospital, examine healthy lifestyle behaviors, determine their impact on diabetes risk, and direct high-risk individuals towards diagnosis. The data for this study were obtained from 394 individuals working at a state hospital between November 15, 2022, and February 15, 2023. In accordance with permissions obtained from ethical committees and relevant institutions, the universe of this study comprises employees of a state hospital in a province. The sample of the population was determined based on the results of the G. Power Power Analysis and consisted of individuals who volunteered to participate in our study. The tools used in collecting data for this study consist of three different sections. The first section includes a personal information form and a socio-demographic characteristics form containing patient information. The second section comprises an 8-question Type 2 Diabetes Risk Questionnaire (FINDRISK), and the third section consists of a scale comprising 52 questions, including SYBDÖ II. The data of our research were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 25.0 program. The data pertaining to continuous variables were reported using mean (Mean) and standard deviation (SD), whereas data related to categorical variables were reported using count (n) and percentage (%).The scale total and subscale reliability analyses were calculated using the Cronbach's α method.