7-12 yaş otizm spektrum tanısı olan çocukların pragmatik dil becerisinin ve sosyal uyum becerisinin demografik verilere göre yorumlanması
Interpretation of pragmatic language skills and social adaptation skills according to demographic data of children aged 7-12 with autism spectrum diagnosis
- Tez No: 857921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN BURAK YAŞAR, PROF. DR. BARIŞ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Otizm spektrum bozukluğu, yaşam boyu devam eden nöropsikolojik bir bozukluktur. Bu bozukluk içinde çocukların dili etkin ve etkili kullanmaları, sosyal iletişim kurmaları ve sürdürmeleri noktalarında ciddi sorunlar görülmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı otizm spektrum bozukluğu olan çocukların pragmatik dil becerileri ve sosyal becerilerine etki ettiği düşünülen demografik değişkenlerin incelenmesidir. Bunun yanında pragmatik dil becerileri, sosyal beceriler ve açık uçlu demografik değişkenler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Yapılan çalışmada anket veri toplama tekniği tercih edilmiştir. Hazırlanan anket formunda demografik veri formu, Pragmatik Dil Becerileri Envanteri ve Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği yer almaktadır. Çalışmaya 19 kız ve 82 erkek olmak üzere toplam 101 otizm spektrum tanılı çocuk katılmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgular içinde otizm değerlendirmesi, akademik başarı ve bilişsel beceri değişkenleri pragmatik dil becerileri düzeyine anlamlı etkide bulunmaktadır. Anne çalışma durumu, kaynaştırma eğitimi alma, otizm değerlendirmesi, akademik başarı, gelir durumu ve bilişsel beceri değişkenlerinin sosyal beceriler düzeyine anlamlı etkisi görülmüştür. Pragmatik dil becerileri ile sosyal beceriler arasında pozitif ilişkiler elde edilmiştir. Son olarak pragmatik dil becerileri içinde kişisel etkileşim ve sınıf içi etkileşim boyutları sosyal becerileri anlamlı şekilde yordamaktadır. Sonuç: Yapılan çalışma otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda pragmatik dil becerileri ve sosyal becerilere etki eden değişkenleri göstermesi açısından uzmanlara yararlı bilgiler ve literatüre güncel bulgular kazandırdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Autism spectrum disorder is a lifelong neuropsychological disorder. In this disorder, serious problems are observed in children's effective and effective use of language, social communication and maintenance. Purpose: The aim of this study is to examine the demographic variables that are thought to affect the pragmatic language skills and social skills of children with autism spectrum disorder. In addition, the relationships between pragmatic language skills, social skills and open-ended demographic variables were investigated. Materials and Methods: Survey data collection technique was preferred in the study. Demographic data form, Pragmatic Language Skills Inventory and Social Skills Evaluation Scale are included in the prepared questionnaire. A total of 101 children with autism spectrum disorder, including 19 girls and 82 boys, participated in the study. Findings: Among the findings, autism assessment, academic achievement and cognitive skill variables have a significant effect on the level of pragmatic language skills. It was observed that the variables of maternal employment status, inclusive education, autism assessment, academic achievement, income status and cognitive skills had a significant effect on the level of social skills. Positive relationships were obtained between pragmatic language skills and social skills. Finally, the dimensions of personal interaction and classroom interaction among pragmatic language skills significantly predict social skills. Conclusion: It is thought that this study brings useful information to experts and current findings to the literature in terms of showing the variables that affect pragmatic language skills and social skills in children with autism spectrum disorder.