Ticaret serbestleşmesinin işgücü cinsiyet eşitliği üzerine etkisi: Bir karşılaştırılmalı ülke analizi
The effect of trade liberalization on labor gender equality: A comparative country analysis
- Tez No: 857926
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BURAK ÖNEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünyada toplumların ekonomik gelişmesini engelleyen sorunlardan biri olan cinsiyet eşitsizliği günümüzde güncelliğini korumaktadır. Birçok ülkenin gündeminde olan bu konu hakkında uluslararası kuruluşlar da kadın ve erkeğin eşit haklardan ve fırsatlardan yararlanabilmeleri konusunda çalışmaktadır. Küreselleşen dünyada karşımıza çıkan ekonomik işbirliği ve entegrasyon örgütlerinin de toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışma, temel olarak ticaret serbestleşmesi ile işgücü cinsiyet eşitliği üzerine odaklanmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmada öncelikle ticaretin serbestleştirilmesi ve toplumsal cinsiyet ilişkileri ile ilgili literatürü sunacağız. Ardından küresel kurumlara ve bölgesel ekonomik işbirliği kuruluşlarına yöneleceğiz ve onların toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çabalarını tartışacağız. Son olarak, Dünya Bankası, ILO ve UNCTAD'dan derlenen verileri kullanarak entegrasyon içi, bölgesel ve küresel ithalat, ihracat ve dış ticaret ile istihdamdaki cinsiyet eşitsizliği arasındaki ilişkiyi araştırıyoruz. Bu amaçla, 2006-2019 yılları arasında 92 ülke için statik ve dinamik panel veri modelleme çerçevelerini kullandık. Spesifik olarak, bu araştırma için tek yönlü sabit etki, iki yönlü sabit etki ve sistem GMM'sini kullandık. Sonuçlarımız, tahmin edilen modele bağlı olarak cinsiyet istihdam eşitsizliği ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiler için karışık sonuçlar üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender inequality, one of the problems that hinder the economic development of societies in the world, maintains its currency today. On this issue, which is on the agenda of many countries, international organizations are also working to ensure that women and men can benefit from equal rights and opportunities. Economic cooperation and integration organizations that we encounter in the globalizing world also have studies on gender equality. This study mainly focuses on trade liberalization and labor gender equality. For this purpose, we will first present the literature on trade liberalization and gender relations in this study. We will then turn to global institutions and regional economic cooperation organizations and discuss their efforts toward gender equality. Finally, we explore the relationship between intra-integration, regional and global imports, exports and foreign trade, and gender inequality in employment using data compiled from the World Bank, ILO, and UNCTAD. With this objective, we used static and dynamic panel data modeling frameworks for 92 countries from 2006-2019. Specifically, we employed one-way fixed effect, two-way fixed effect, and system GMM for this inquiry. Our results produce mixed results for the relationships between gender employment inequality and the independent variables depending on the estimated model.