Akraba evliliği yapan ve yapmayan gebelerin prenatal tanı ve tarama testlerine yönelik yaşadıkları karar çatışması ve stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of decisional conflict and stress levels regarding prenatal diagnosis and screening tests of pregnant women who had consanguineous and Non-consanguineous marriages
  1. Tez No: 857927
  2. Yazar: DİLAN MERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YEŞİLÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma akraba evliliği yapan ve yapmayan gebelerin prenatal tarama ve tanı testlerine yönelik yaşadıkları karar çatışması ve algıladıkları ve stres düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Mardin' de bir eğitim araştırma hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 01.03.2022- 10.09.2022 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmaya 346 gebe dahil edilmiştir. Katılımcılar akraba evliliği yapan gebeler ve akraba evliliği yapmayan gebeler olarak iki gruba ayrılmıştır ve her gruba 173 gebe dahil edilmiştir. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Karar Vermede Çatışma Ölçeği ve Doğum Öncesi Algılanan Stres Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 28,08±4,61, ortalama gebelik haftası 20,13±5,55'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the decision conflict and perceived stress levels of pregnant women who had consanguineous marriage and not, regarding prenatal screening and diagnostic tests. Method: This study was conducted at the Women's Health and Obstetrics Clinic of an educational research hospital in Mardin between 01.03.2022- 10.09.2022. A total of 346 pregnant women were included in the study. Participants were divided into two groups: pregnant women who had consanguineous marriage and who did not. Each group consisted of 173 pregnant women. Data were collected using the Demographic Characteristics Form, Decision Conflict Scale, and Antenatal Perceived Stress Scale. Results: The mean age of the participating pregnant women was 28.08±4.61, and the mean gestational age was 20.13±5.55 weeks.