Farklı periodontal hastalıklara sahip bireylerin dişeti oluğu sıvısı peptidil arjinin deiminaz 4 (PAD4), galektin-3 ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesment of gingival crevicular fluid peptidyl arginine deiminase 4 (PAD4), galectin-3 and tumor necrosis factor alpha (TNF-α) levels in individuals with different periodontal diseases
- Tez No: 664603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş ve Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı periodontal olarak sağlıklı (S), gingivitisli (G) ve periodontitisli (P) bireylerin dişeti oluğu sıvısındaki (DOS) peptidil arjinin deiminaz 4 (PAD4), galektin-3 ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) seviyelerinin tespiti ve bu moleküllerin birbirleriyle ve klinik parametrelerle olan ilişkilerinin incelenmesidir. Materyal-Metot: Sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, periodontitisli (P grubu, n=20), gingivitisli (G grubu, n=20) ve periodontal olarak sağlıklı (S grubu, n=20) 60 bireyden DOS örnekleri toplandı. Çalışma grupları için tüm ağız klinik parametreler sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondalamada kanama indeksi (SKİ) ölçümleri yapıldı. Toplanan örneklerdeki PAD4, galektin-3 ve TNF-α seviyeleri enzim ilintili immün test (ELISA) ile belirlendi. Sonuçlar: DOS Galektin-3 total miktarları P ve G grubunda S grubuna göre, P grubunda da G grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek tespit edilmiştir (p0,05), S grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0.05). Çalışmamızda PAD4 ve Galektin-3'ün periodontal hastalık patogenezinde rol oynayabileceği, periodontal hastalıkların teşhisinde kullanılabilecek biyolojik belirteçlere aday olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is; detection of peptidyl arginine deiminase 4 (PAD4), galectin-3 and tumor necrosis factor alpha (TNF-α) levels in gingival crevicular fluid (GCF) samples of periodontally healthy, gingivitis and periodontitis patients and the possible correlation between these values and clinical parameters of periodontal diseases. Materials and methods: Samples of GCF were obtained from 60 systemically healthy non-smoker individuals with periodontitis (P, n=20), gingivitis (G, n=20) and healthy periodontium (S, n=20). Full-mouth clinical periodontal measurements including probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), bleeding on probing (BOP), gingival index (GI) and plaque index (PI) were also recorded. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was used to determine PAD4, galectin-3 and TNF-α levels in the biological samples. Results: The total amount of galectin-3 in GCF was statistically significantly higher in P and G group than S group and P group compared to G group (p0,05), and it was statistically significantly higher than in the S group (p 0.05). In our study, it is thought that PAD4 and Galectin-3 may play a role in the pathogenesis of periodontal disease and may be candidates for biological markers that can be used in the diagnosis of periodontal diseases.