Ticari soğutucu üreticileri için R12 yerine R134a, R404a ve R290 soğutucu akışkanların kullanımı için teknoloji değişimi
Technology change to use R134a, R404A and R290 refrigerants instead of R12 for commercial refrigerator producers
- Tez No: 85794
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
TİCARİ SOĞUTUCU ÜRETİCİLERİ İÇİN R 12 YERİNE R 134a, R 404A ve R 290 SOĞUTUCU AKIŞKANLARIN KULLANIMI İÇİN TEKNOLOJİ DEĞİŞİMİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Kemal DOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1999 ÖZET Çalışmanın amacı, Türkiye'de küçük üretim kapasiteli ticari soğutucu üreten ve üretimlerinde R 12 gibi ozon tabakasını olumsuz yönde etkileyen soğutucu akışkan kullanan üreticilerin teknolojilerini değiştirerek R 134a, R 404A ve R 290 (propan) gibi soğutucu akışkan kullanmalarını sağlayacak teknoloji değişimlerinin gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır. Bu amaçla ticari soğutucuların ısı kazançlarının hesaplanması ve tasarımı için FORTRAN dilinde Bölümümüzde hazırlanmış bilgisayar programları kullanılarak seçilen farklı ticari soğutucuların ısı kazançları hesaplanmış ve soğutucu akışkan değiştirildiğinde soğutma sistemini oluşturan birimlerde yapılması gereken değişiklikler teorik olarak belirlenmiştir. Bu çalışma sekiz farklı ticari soğutucu için yapılmıştır. Gerekli değişiklikler yapılarak teknoloji değişimleri gerçekleştirilen ticari soğutucular standartlara uygun olarak yapılan bir test odasmda yine standartlara uygun olarak test edilmiştir. Sonuçlar irdelenerek teknoloji değişiminin esasları belirlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.05 Soğutucu akışkanlar, simülasyon, test odası. 118 Prof. Dr. ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
TECHNOLOGY CHANGE TO USE R 134a, R 404A and R 290 REFRIGERANTS INSTEAD OF R 12 FOR COMMERCIAL REFRIGERATOR PRODUCERS (M. Sc Thesis) Kemal DO?AN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1999 ABSTRACT The aim of this study was to help low capacity, commercial refrigerator manufacturers in using R 134a, R 404A and R 290 (propane) instead of R 12 which has ozon depleting potential. For mis purpose, computer programs were prepared in FORTRAN to calculate the cooling load of the commercial refrigerators, and then to determine the evaporator and condenser capacities and compressor work. Analysis was made for the refrigerans; R 134a, R 404A and R 290 (propane) and R 12 for comparison. Using these programs eight different commercial refrigerators were modified to run with alternative refrigerants. These refrigerators were tested in a test room according to the related standarts. Finally, using these results the essence of technology change has been determined. Science Code : 625.04.05 Key Words : Refrigerants, test room, simulation. Page Number : 118 Adviser : Prof. Dr. ö. Ercan Ataer