Türk hukukunda yoksulluk nafakası
Poverty alimony in Turkish law
  1. Tez No: 857962
  2. Yazar: EMİNE REFİA KAHRIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KÜÇÜKDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türk hukuk sisteminde evlilik birliğinin gerektirdiği yükümlülüklerden biri eşler arasındaki bakım ve gözetim yükümlülüğünün bir yansıması olarak nafaka yükümlülüğüdür. Kanunda nafaka yükümlülüğü ahlaki ve toplumsal ödevlerin etkisiyle düzenleme alanı bulmaktadır. Türk Medeni Kanunu 175. maddede eşler arasındaki bu yükümlülüğün boşanma sonrasında da yoksulluk nafakası kurumu ile devam edeceği öngörülmektedir. Bu çalışmada öncelikle nafaka kavramı, nafaka alacağının özellikleri, genel olarak nafaka türleri incelenmektedir. Yargı kararları doğrultusunda, yoksulluk nafakasının unsurlarına, yoksulluk nafakasının belirlenmesine, yoksulluk nafakasını ödeme şekline, yoksulluk nafakasının sona ermesi şartlarına, yoksulluk nafakasının süresine ilişkin güncel tartışmalara, yoksulluk nafakasının süresine ilişkin doktrindeki tartışmalara, yoksulluk nafakasının süresizliğine dair Anayasa Mahkemesi kararına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish legal system, one of the obligations required by the marriage union is the alimony obligation as a reflection of the duty of care and supervision between spouses. In the law, the alimony obligation is regulated under the influence of moral and social duties. Article 175 of the Turkish Civil Code stipulates that this obligation between spouses will continue after divorce through the institution of alimony for poverty. In this study, the concept of alimony, the characteristics of alimony receivable, and the types of alimony in general are examined. In line with the judicial decisions, the elements of alimony, the determination of alimony, the method of payment of alimony, the conditions for the termination of alimony, the current discussions on the duration of alimony, the discussions in the doctrine on the duration of alimony, and the Constitutional Court decision on the indefinite duration of alimony are included.