Voleybolcularda kalça kuvvetlendirme eğitiminin üst ekstremite fonksiyonu ve performansına etkisi
The Effect Of Hıp Strengthenıng Traınıng On Upper Extremıty Performance In Volleyball Players
- Tez No: 857965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SEVİ YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amacımız voleybol sporcularında kalça kuvvetlendirme eğitiminin omuz eklem hareket açıklığı (EHA), omuz ve kalça kuvvet ölçümleri ve üst ekstremite fonksiyonel performansı ve smaç hızı üzerine etkisini incelemektir. 60 voleybol sporcusu randomize olarak altı hafta kalça kuvvetlendirme eğitimi alan eğitim grubu (EG) (n=30) ve kontrol grubu (KG)'na (n=30) ayrıldı. Kuvvetlendirme eğitimi, kalça abdüksiyon (ABD), ekstansiyon (EKST) ve rotasyon [internal-eksternal (İR-ER)] yönlerinde haftada üç gün/altı hafta boyunca uygulandı. Omuz EHA'sı su kontrollü inklinometre ile, kuvvet dijital inklinometre ile, üst ekstremite performansı kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilizasyon testi (KKZÜEST) ve smaç hızı sportif radar ile başlangıçta, 6 hafta sonra ve 12 hafta sonra ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Our aim was to investigate the effect of hip strengthening training on shoulder range of motion (ROM), shoulder and hip strength measurements, upper extremity functional performance and spike speed in volleyball athletes. 60 volleyball athletes were randomly divided into a training group (EG) (n=30) receiving hip strengthening training and a control group (CG) (n=30). Hip strengthening training was performed three days a week for six weeks in the hip abduction (ABD), extension (EXT) and rotation [internal-external (IR-ER)] directions. Shoulder ROM was measured by water-controlled inclinometer, strength by digital inclinometer, upper extremity performance by closed kinetic chain upper extremity stabilisation test (CKCUEST) and spike speed by sport radar at baseline, after 6 weeks and after 12 weeks.