Kedilerde antimüllerian hormonun folikülogenezisteki rolü ve ovaryohisterektomi sonrası seyri
Role of the antimüllerian hormone in follikülogenesis and the course of amh following the ovariohysterectomy
  1. Tez No: 857977
  2. Yazar: AHMET GÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DOĞRUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılan bu çalışmada kedilerde antimüllerian hormonun folikülogenezisteki rolü ve ovaryohisterektomi sonrası seyrinin araştırılması amaçlandı. Çalışma, yaşları 5-48 ay arasında değişen, 3.070.5 kg canlı ağırlığında en az bir adet fertil östrüs gösteren 20 adet sağlıklı dişi kedide gerçekleştirildi. Kediler, seksüel siklus, yaş ve vücut ağırlıklarına göre sınıflandırıldı. Serum antimüllerian hormon (AMH), E2, P4, FSH ve LH seviyelerinin tespiti için operasyon öncesi (0.gün) ve postoperatif (p.o) 3 ve 10. günlerde kan örnekleri alındı. Ovaryum foliküllerindeki AMH ifadesinin tespiti immunohistokimyasal yöntemle gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study was to reveal the role of the antimüllerian hormon in the folliculogenesis and course of the AMH following the ovariohysterectomy. The study was carried out in 20 healthy female cats aged between 5 and 48 months, weighing 3.070.5 kg. Cats were classified according to sexual cycle, age and body weight. For the determination of serum antimullerian hormone (AMH), E2, P4, FSH and LH levels, blood samples were taken before the operation (day 0) and on the p.o 3th and 10th days postoperatively (p.o). Detection of AMH expression in ovarian follicles was performed by immunohistochemical method.