Investigation of clinical significance of AMH, IL10 and IL-6 and some biochemical tests as prognostic factors in patients with prostate cancer in Al-Anbar city, Iraq
Irak'ın Al-Anbar şehrindeki prostat kanserli hastalarda prognostik faktör olarak bazı biyokimyasal testlerle AMH, IL10 ve IL-6 ve klinik önemi
- Tez No: 823066
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMH (Anti Müllerian Hormon): Bu glikoprotein hormonu, AMH tip 2 reseptörüne sahip oldukları için prostat kanseri hastalarının değerlendirilmesinde kullanılır. Pleiotropik proinflamatuar sitokinler olan IL-6 ve IL-10, tümör gelişimini destekler. Bu araştırma, Irak prostat kanseri hastalarında AMH, IL10 ve IL6 hormon değişikliklerini incelemektedir. Bu nedenle, bir kontrol grubu olarak sağlıklı kişilerde belirli kimyasal değişkenlerin sonuçlarını ve bunların hastalık başlangıcını veya erken gelişimi nasıl etkilediğini veya öngördüğünü incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya 55 prostat kanseri hastası ve 55 sağlıklı kontrol alındı. İlk grup, 45.34 yaşındaki kontrollere kıyasla 59.14 yaşındaki hastaları içeriyordu. Hasta grubun ağırlığı, sağlıklı kişilerinkinden önemli ölçüde daha yüksekti (93,52 kg'a karşı 91,30 kg). Hasta grubu, PSA'da ortalama anlamlı mükemmelliğe sahipti (10,46 ng/mL'ye karşı 3,18 ng/mL). Hastalar ve kontroller benzer AMH seviyelerine sahipti. Hasta grupta 4,69 pg/mL ve kontrol grubunda 1,05 pg/mL olan ortalama IL6 seviyeleri önemli ölçüde iyileşme gösterdi. IL10 seviyeleri hastalarda (12,73 pg/mL) sağlıklı bireylerden (6,20 pg/mL) anlamlı olarak daha yüksekti. Testosteron-prostat kanseri korelasyonu önemliydi. Kontrol grubundaki 490.41'e kıyasla hasta grubunda 207.17 ng/dL testosteron vardı. Her iki grup da önemli ölçüde farklı FSH seviyelerine sahipti. Prostat kanserli hastalarda sağlıklı bireylere göre daha yüksek LH seviyeleri vardı (11,22 IU/mL'ye karşı 4,28 IU/ml). Hasta grubunda toplam kolesterol 275,43 mg/dL iken sınır 186,65 mg/dL idi. Hasta grubunun total kolesterolü 312,40 mg/dL ve minimumu 240,40 idi. Tablolar, sağlıklı grup için 148,14 mg/dL ile karşılaştırıldığında, hasta grubunun toplam gliserid ortalamasının 199,99 mg/dL olduğunu gösterdi. Hasta grubunda 35,97 mg/dL HDL ve kontrol grubunda 32,25 bulundu. Kontrol grubu 58,86 mg/dL ile karşılaştırıldığında, hasta grubunun ortalama LDL düzeyi 98,17 mg/dL oldukça yüksekti. Hasta grubunda 39,99 mg/dL VLDL bulunurken, kontrol grubunda 29,62 mg/dL bulundu
Özet (Çeviri)
AMH (Anti Müllerian Hormone): This glycoprotein hormone is used to evaluate prostate cancer patients since they have the AMH type 2 receptor. IL-6 and IL-10, pleiotropic pro-inflammatory cytokines, promote tumor development. This research examines AMH, IL10, and IL6 hormone alterations in Iraqi prostate cancer patients. Thus, it was intended to examine the outcomes of specific chemical variables in healthy persons as a control group and how they impact or predict illness onset or early development. The research included 55 prostate cancer patients and 55 healthy controls. The first group included 59.14-year-old patients compared to 45.34-year-old controls. The sick group's weight was substantially higher than that of healthy persons (93.52 kg vs. 91.30 kg). The patient group had average significant excellence at PSA (10.46 ng/mL vs. 3.18 ng/mL). Patients and controls had similar AMH levels. The mean IL6 levels of 4.69 pg/mL in the sick group and 1.05 pg/mL in the control group showed substantial improvement. IL10 levels were significantly higher in patients (12.73 pg/mL) than in healthy individuals (6.20 pg/mL). The testosterone-prostate cancer correlation was substantial. The sick group had 207.17 ng/dL testosterone compared to 490.41 in the control group. Both groups had significantly different FSH levels. Prostate cancer patients had higher LH levels than healthy individuals (11.22 IU/mL vs. 4.28 IU/ml). The patient group had 275.43 mg/dL total cholesterol, compared to the limit of 186.65 mg/dL. The patient group's total cholesterol was 312.40 mg/dL and the minimum was 240.40. The tables showed that the patient group had a total glyceride average of 199.99 mg/dL, compared to 148.14 mg/dL for the healthy group. The sick group had 35.97 mg/dL HDL and the control group 32.25. Compared to the control group's 58.86 mg/dL, the patient group's mean LDL level of 98.17 mg/dL was considerably higher. The sick group had 39.99 mg/dL VLDL, whereas the control group had 29.62 mg/dL