Hemşirelerin sağlık bakım hizmeti ilişkili enfeksiyonlar ile ilgili bilgi ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of nurses' knowledge and practices regarding healthcare-associated infections
- Tez No: 858005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bozyiğit, E. Y., (2024). Hemşirelerin Sağlık Bakım Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar ile İlgili Bilgi ve Uygulamalarının İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu araştırma, hemşirelerin sağlık bakım hizmeti ilişkili enfeksiyonların kontrolüne yönelik bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve ilişkili faktörleri belirlemek amacı ile tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir özel hastanede 19/09/2023-25/12/2023 tarihleri arasında görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 96 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“El Hijyeni İnanç Ölçeği”ve“El Hijyeni Uygulama Envanteri”kullanılarak elde edildi. Etik kurul ve kurum izni sonrası ölçek ve formlar dağıtılarak katılımcıların doldurması sağlandı. Verilerin doldurulma süresi ortalama 15-20 dakika idi. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS paket programı (IBM Statistical Package for Social Science, sürüm 28.0 New York, NY) ile değerlendirildi. Katılımcıların enfeksiyon kontrolü ve önlenmesine yönelik bilgi düzeylerinin iyi olduğu, el hijyeni hakkında pozitif inanca sahip oldukları ve el hijyeni uygulamalarını her zaman yaptıkları, hemşirelerin tamamının konu ile ilgili eğitim aldığı ve tamamına yakınının bu eğitimi hizmet içi eğitim kapsamında aldığı belirlendi. Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin acil serviste çalışanlara göre, mesleki eğitim süresince bu konuda eğitim alanların almayanlara göre enfeksiyon kontrolü ve önlenmesine yönelik bilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu, ayrıca katılımcıların enfeksiyon kontrolü ve önlenmesine yönelik gözlemler anketi toplam puanı ile el hijyeni uygulama envanteri toplam puanları arasında negatif yönlü orta düzeyde ilişki olduğu yani; bilgi düzeyleri arttıkça el hijyeni uygulamalarını daha fazla yaptıkları tespit edildi. Enfeksiyon kontrol hemşirelerinin alan ziyaretlerini daha sık yapmaları, anlık geri bildirimler vermeleri ve gerçekleştirdikleri eğitimleri kayıt altına almaları, enfeksiyon kontrol hemşiresi tarafından hastanede bakım ve tedavi hizmeti veren hemşirelerin belirli periyotlar ile eğitim gereksinimlerinin sorgulanarak ihtiyacın giderilmesinin sağlık bakım hizmeti ilişkili enfeksiyonları önleme noktasındaki bilgi düzeylerini artırmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Bozyiğit, E.Y., (2024). Examination of Nurses' Knowledge and Practices Regarding Health Care-Associated Infections. Master's Thesis, Biruni University. Graduate Education Institute, Istanbul. This research was conducted in a descriptive , cross-sectional and correlation-seeking design with the aim of evaluating nurses' knowledge, attitudes and behaviors towards the control of healthcare-associated infections and determining the associated factors.The sample of the study consisted of 96 nurses who worked in a private hospital in Istanbul between 19/09/2023-25/12/2023 and agreed to participate in the research. Research data were obtained using the“Introductory Information Form”,“Hand Hygiene Belief Scale”and“Hand Hygiene Practice Inventory”. After the approval of the ethics committee and the institution, the scales and forms were distributed and the participants were allowed to fill them out. The average time ti fill in the data was 15-20 minutes. The data obtained from the study were evaluated with the SPSS package program (IBM Statistical Package for Social Science, version 28.0 New York, NY). It was determined that the participants had a good level of knowledge about infection control and prevention, that they had positive beliefs about hand hygiene and always practiced hand hygiene, that all of the nurses received training ob the subject and almost all of them received this training within the scope of in service training. The knowledge level of nurses working in intensive care units regarding infection control and prevention is higher than those working in the emergency department, and those who received training on this subject during vocational training compared to those who did not receive training, and also there was a negative corelation between the participants' total score of the observations survey on infection control and prevention and the total scores of the hand hygiene practice inventory. That is, there is a medium level relationship; it was determined that as their knowledge level increased, they practiced more hand hygiene. It is recommended that infection control nurses should make field visits more frequently, give instant feedback and record the training they have carried out, and that infection control nurses should periodically inquire about the training needs of nurses providing care and treatment services in the hospital and increase their knowledge on preventing health care-related infections.