Sporcu ve sedanter bireylerin beyin elektrofizyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of brain electrophysiological characteristics of athletes and sedentary individuals
  1. Tez No: 858012
  2. Yazar: SELİN KALYONCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AĞDUMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ERDEM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sporcularda öfke, saldırganlık ve nevrotiklik özelliklerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören 74 kadın, 144 erkek olmak üzere toplam 218 sporcu katılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Özelliklerinin Nevrotizm alt boyutuna ait maddeler kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi JASP 0.15.0.0 yazılımı aracılığıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the characteristics of anger, aggression, and neuroticism in athletes based on various variables. Method: The study involved a total of 218 athletes from Atatürk University, comprising 74 females and 144 males. For data collection, the study utilized the Sports Aggression and Anger Scale and items pertaining to the Neuroticism sub-dimension of the Five Factor Personality Traits. The statistical analysis of the obtained data was conducted through the JASP 0.15.0.0 software.