Düşük buharlaştırıcı sıcaklıklarında ticari soğutucular için alternatif soğutucu akışkanların karşılaştırılması
Comparision of alternative refrigerants for commercial refrigerators at low evaporator temperatures
  1. Tez No: 85803
  2. Yazar: SELMA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
DÜŞÜK BUHARLAŞTIRICI SICAKLIKLARINDA TİCARİ SOĞUTUCULAR İÇİN ALTERNATİF SOĞUTUCU AKIŞKANLARIN KARŞILAŞTIRILMASI Yüksek Lisans Tezi Selma ERCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Bu çalışmada, düşük buharlaştırıcı sıcaklıklarında (Tb < 0 °C) çalışan ticari soğutucularda kullanılabilecek alternatif soğutucu akışkanlar teorik olarak incelenmiş ve düşük buharlaştırıcı sıcaklıklarında karşılaştınlmıştır. Montreal Protokol'üne göre, R 12 gibi ozon tabakasını olumsuz yönde etkileyen soğutucu akışkanların kullanımları belirli bir süre içerisinde sona erdirilecek ve yeni soğutucu akışkanlarla üretim yapılacaktır. Karşılaştırmada Gazi Üniversitesi'nde geliştirilen REFDES yazılımı ve soğutucu akışkanların özellikleri ile termodinamik analizi için hazırlanmış REFUTIL yazılımı kullanılmıştır. Çalışmada, R 12, R 502, R 22, R 134a, R 404A, R 507 ve R 290 soğutucu akışkanları ile çalışan ticari soğutucular karşılaştınlmıştır. Analizde, yoğuşturucudaki 40 °C ve 50 °C akışkan sıcaklıklarında, farklı alt soğutma ve aşırı ısıtma şartlarında, soğutma etkinliği, basmç oranlan, kompresör gücü, yoğuşturucu kapasitesi ve kütle debileri farklı buharlaştıncı sıcaklıklannda karşılaştınlmıştır. Elde edilen teorik sonuçlardan, ozon tabakasını olumsuz yönde etkileyen akışkanlann yerine kullanılabilecek alternatif akışkanların seçiminde REFDES ve REFUTIL yazılımlarının kullanılabileceği gösterilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Sayısı Tez Yöneticisi 625.04.05 Soğutucu akışkan, ısıl özellikler, alt soğutma, aşın ısıtma 201 Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
COMPARISION OF ALTERNATIVE REFRIGERANTS FOR COMMERCIAL REFRIGERATORS AT LOW EVAPORATOR TEMPERATURES M. Sc. Thesis Selma ERCAN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT In this study, the use of alternative refrigerants for commercial refrigerators are compared at low evaporator temperatures (Tb < 0 °C). According to Montreal Protocole, the refrigerants which have ODP effect should be changed with alternative refrigerants in certain time limit and they will be replaced completly with alternative refrigerants. The comparision is performed by using the software prepared in our Department; REFDES and the software REFUTIL. In this study commercial refrigerators which use R 12, R 22, R 502, R 134a, R 404A, R 507 and R 290 are compared. For comparision the COP, pressure ratio, compressor capacity, condenser capacity and mass flow rate of the refrigerator are calculated at different working conditions condenser, different subcooling and super heating conditions. It was shown that results obtained can be used for selecting of the proper refrigerant and the necessary technology change of the commercial refrigerators. Science Code Key words Page Number Adviser 625.04.05 Refrigerants, thermal properties, subcooling, super heating 201 Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER