Mekanik ventilatöre bağlı hastalarda endotrakeal aspirasyon ve pozisyon değişikliğinin endotrakeal tüp kaf basıncına etkisi
The effect of endotracheal aspiration and position change on endotracheal tube cuff pressure in mechanically ventilated patients
  1. Tez No: 858023
  2. Yazar: KÜBRA ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma mekanik ventilatöre bağlı hastalarda endotrakeal aspirasyon ve pozisyon değişikliğinin endotrakeal tüp kaf basıncına etkisini belirlemek amacıyla kendi kendine kontrollü yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Çalışma Bolu il merkezinde yer alan devlet hastanesindeki Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçimi için Richmond Ajitasyon-Sedasyon Skalası, verilerinin toplanmasında ise Kişisel Bilgi Formu ve Hasta İzlem Formu kullanılmıştır. Çalışmaya 57 hasta alınmıştır. 30o semifowler's pozisyonu, aspirasyon işlemi, sağ lateral, fowler's ve sol lateral pozisyonlarında 15., 30. ve 60. dakikalarda endotrakeal tüp kaf basıncı ölçümü yapılıp kayıt altına alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS for Windows 26 paket program ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a self-controlled semi-experimental design to determine the effect of endotracheal aspiration and position change on endotracheal tube cuff pressure in patients connected to mechanical ventilation. The study was carried out in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit at the state hospital located in the city center of Bolu. Personal Information Form and Patient Monitoring Form were used to collect Richmond Agitation-Sedation Scale data for sample selection. 57 patients were included in the study. Endotracheal tube cuff pressure was measured and recorded at the 15th, 30th and 60th minutes in the 300 semifowler's position, aspiration process, right lateral, fowler's and left lateral positions. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS for Windows 26 package program.