Yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilatöre bağlı bilinçli ve bilinçsiz hastalarda farklı yöntemlerle uygulanan kapalı sistem aspirasyonun aspirasyon etkinliği, kardiopulmoner göstergeler, hastanın aspirasyon sonrasında yaşadığı duygular ve ağrı üzerine etkisi
Aspiration activity of closed system aspiration applied with different methods in concious and unconcious patients under mechanical ventilation in intensive care, cardiopulmonary indicators, the patients emotions after aspiration and effect on pain
  1. Tez No: 468796
  2. Yazar: ZUHAL GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinde mekanik ventilatöre bağlı hastalarda kapalı sistem aspirasyon işleminde serum fizyolojik ve oksijenin tek tek ve birlikte uygulanmasının aspirasyon etkinliği, kardiopulmoner göstergeler, hastanın aspirasyon sonrasında yaşadığı duygular ve ağrı üzerine etkisini incelemek amacıyla kesitsel ve deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma tek örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubundaki bireyler araştırmanın hem deney hem kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmaya altı ay süresince araştırmanın yürütüldüğü yoğun bakım ünitesine kabul edilen ve araştırma kriterlerine uyan hastalar alınmıştır. Araştırmada veriler; hemodinami, kardiopulmoner göstergeler ve konfor değerlendirmesine yönelik Veri Toplama Formu ve ağrı değerlendirmesine yönelik bilinçsiz hastalarda Davranışsal Ağrı Ölçeği(DAÖ), bilinçli hastalarda ise Visual Ağrı Skalası(VAS)kullanılmıştır. Araştırmada farklı şekillerde endotrakeal aspirasyon uygulamalarında, işlem öncesi, işlem sırası ve sonrası 1., 3., 5., 7., 10. dakikalarda nabız, tansiyon arteriel, solunum sayısı, tidal volüm, tepe basıncı(Ppeak), entidal karbondioksit düzeyi(EtCO2), saturasyon düzeyi(SPO2), ağrı skoru ve Glasgow Koma Skoru 12'nin üzerinde olan hastalara işlem sırasındaki hisleri ile ilgili sorulan sorular sonucu toplanan veriler kapsamında; işlem doğru zamanda, doğru şekilde yapıldığı takdirde; farklı yöntemler arasında hemodinami, kardiopulmoner göstergeler ve konfor açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamış, hem bilinçli hem de bilinçsiz hastalarda yapılan tüm aspirasyon yöntemlerinin genel anlamda etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, normal aspirasyon yönteminin bilinçli ve bilinçsiz hastalarda daha iyi tolore edilebildiği, aspirasyona başlamadan hemen önce uygulanan SF, oksijen ve ikisinin birlikte uygulanmasının bilinçli hastalarda kaygıya neden olduğu ve işlem sırasında elde edilen araştırma parametrelerini önemli düzeyde etkilediği saptanmıştır. Aspirasyon yöntemleri kendi içlerinde değerlendirildiğinde, işlem sırası ile diğer işlem basamakları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuş ancak, oluşan bu farkın normal sınırlar içinde yer aldığı görülmüştür. Ayrıca hem bilinçli hem de bilinçsiz hastalarda tüm aspirasyon uygulamalarının ağrıya neden olan invaziv bir girişim olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgularımız doğrultusunda; hangi yöntem uygulanırsa uygulansın rutin aspirasyondan kaçınılması, hastaların ihtiyaçları doğrultusunda aspirasyon yapılması, gerekmedikçe SF ve hiperoksijenasyona başvurulmaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in an anesthesia intensive care unit to investigate the effects of single and combined administration of saline and oxygen on cardiopulmonary indications, emotions and pain experienced by the patient after aspiration in closed system aspiration in patients with mechanical ventilation. The study was conducted on a single sample group. The individuals in the sample group formed both the experiment and the control group to investigate. Patients who were admitted to intensive care unit where the research was conducted for six months and whose are suitable for the result criteria. It is given in research; Data Collection Form for hemodynamics, cardiopulmonary indications and comfort evaluation and Behavioral Pain Scale (DAO) for unconscious patients and Visual Analog Scale (VAS) for conscious patients were used for pain assessment In different forms of endotracheal aspiration in the study, heart rate, blood pressure arterial, respiratory rate, tidal volume, peak pressure (Ppeak), endtidale carbon dioxide level (EtCO2) , pulse oxymetry(SPO2) level, pain score, and as a result of the collected questions about Glasgow Coma Score 12 of the patient's feelings during the course of the procedure, before, during and after the procedure's 1. 3. 5. 7. 10.th minutes; If the process is done correctly at the right time; There was no statistically significant difference between hemodynamics, cardiopulmonary indications and comfort among the different methods. It was concluded that all aspiration methods performed in both conscious and unconscious patients were generally effective. However, it has been found that the normal aspiration method can be better tolerated in conscious and unconscious patients, SF, oxygen and the two applied right before the aspiration, starts to cause anxiety in conscious patients and significantly affect the research parameters obtained during the procedure. When the aspiration methods were evaluated within themselves, it was found that there was a statistically significant difference between the process sequence and the other process steps, but this difference was found to be within normal limits. In addition, it has been found that in both conscious and unconscious patients, all aspiration applications are an invasive procedure causing pain. In the direction of our findings; It is suggested that aspiration should be done in accordance with the needs of the patients, and SF and hyperoxygenation should not be used unless necessary