Psikolojik iyi oluş ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Sosyal hizmet çalışanlarına yönelik bir araştırma
The relationship between psychological well-being and organizational commitment: A study on social service employees
- Tez No: 858072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUVAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda görevli sosyal hizmet çalışanlarında psikolojik iyi oluş ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Bursa ve Balıkesir illerinde ilgili bakanlıkta görev alan 301 sosyal hizmet çalışanı ile sınırlandırılmış ve nicel araştırma kapsamında bilimsel veri toplama yöntemlerinden anket tekniği uygulanmıştır. Bu çalışmada yöntem olarak sırasıyla; literatür taraması, problemin tanımlanması ve hipotezlerin oluşturulması ile başlanmış ve hazırlanan anket aracılığı ile hipotezlerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler SPSS analiz programı ile test edilmiş ve elde edilen bulgulara göre: Katılımcıların örgütsel bağlılıkları ile psikolojik iyi oluşları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between psychological well-being and organizational commitment in social service workers working at the Ministry of Family and Social Services. The study was limited to 301 social service workers working in the relevant ministry in Bursa and Balıkesir provinces, and within the scope of quantitative research, a survey technique, one of the scientific data collection methods, was applied. In this study, the methods are respectively; It started with literature review, defining the problem and creating hypotheses, and the analyzes of the hypotheses were carried out through the prepared survey. The data obtained from the surveys were tested with the SPSS analysis program and according to the findings: It was concluded that there was a statistically significant and positive relationship between the organizational commitment of the participants and their psychological well-being.