The impact of technostress on employees' well-being: The role of work engagement and perceived supervisor support
Technostress'in çalışanların sağlığı üzerindeki etkisi: İşe katılım ve algılanan yönetici desteğinin rolü
- Tez No: 723180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, teknostresin çalışanların refahı üzerindeki etkisini anlamaktır: işe bağlılığın rolü ve algılanan yönetici desteği. Bu araştırma, COVID-19 sırasında gelişmekte olan Irak ülkesinde, bu bağlamda bilimsel bir boşluk olarak kabul edilen ve araştırılması gereken daha önce hiçbir literatürün bulunamadığı bağlamsal bir değişken olarak yapılmıştır. Bu çalışmanın evrenini Iraklı çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemine gelince, herhangi bir kuruluşta günlük olarak BİT kullanan herhangi bir Iraklı çalışanla sınırlıdır. Google formları aracılığıyla çevrimiçi olarak kendi kendine uygulanan bir anket dağıtıldı. Uygun kartopu örnekleme yöntemi, yanıtlayanların gönderiyi beğenerek, yorum yaparak veya paylaşarak başkalarını işe almalarına olanak tanıdığı için sosyal medyada ve kişisel bağlantılarda kullanıldı. Ankete toplam 179 kişi katıldı. Yaş, cinsiyet, eğitim ve bilgisayar okuryazarlığı için kontrol edildiğinde, literatürde yazılanın aksine teknostres ve işe bağlılık ile teknostres ve algılanan süpervizör desteği arasında anlamlı bir ilişki olmadığını bulduk. Bununla birlikte, algılanan yönetici desteği ile işe bağlılık arasında önemli bir pozitif ilişki bulunmuştur ve bunun çalışanları destek için denetçilere bağımlı kılan şeyin COVID-19'un etkisi olduğunu varsayıyoruz. Ayrıca bu araştırma, teknostresin yer ve zamana bağlı olarak farklı etkileri olabileceğini göstermektedir. Irak'taki İK ve kuruluşlar, bu araştırmadan yararlanabilir ve kuruluşlarındaki refahı ölçmek için bir ölçüt olarak kullanabilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to comprehend the impact of technostress on employees' well-being: the role of work engagement and perceived supervisor support. This research is conducted in the developing country of Iraq during COVID-19 as a contextual variable where no previous literature in this context could be found which is considered as a scientific gap and needs to be explored. The population of this study is Iraqi employees. As for the research sample, it is limited to any Iraqi employee who used ICT in any organization on a daily basis. A self-administered questionnaire was distributed via Google forms online. The convenient snowball sampling method was used on social media and personal contacts as it lets respondents recruit others through liking, commenting, or sharing the post. A total of 179 individuals participated in the survey. Controlling for age, gender, education, and computer literacy, we found that there is no significant relationship between technostress and work engagement, and technostress and perceived supervisor support unlike what is written in the literature. However, a significant positive relationship between perceived supervisor support and work engagement has been found we presume it's the impact of COVID-19 which made employees depend on supervisors for support. In addition, this research demonstrates that technostress may have different impacts depending on location and time. HR and organizations in Iraq can make use of this research and utilize it as a benchmark to measure well-being in their organizations.