Ekolojik solvent destekli propolis ekstraktlarının hazırlanması ve enkapsüllerinin geliştirilmesi
Preparation of ecological solvent-supported propolis extracts and development of encapsules
  1. Tez No: 938870
  2. Yazar: PELİN KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Propolis, bal arıları kovanından toplanan reçinemsi bir yapıya sahip doğal bir karışımdır. Çok geniş biyolojik aktif özelliğinden dolayı önemli doğal takviye edici üründür. Ham propolis, arı kovanlardan toplandıktan sonra propolis özütleri veya kapsülleri halinde tüketilir. Etanol bilinen en ideal propolis solventi olmasına rağmen, artık çevre dostu propolis özüt ve kapsülleri son zamanlarda daha ilgi görmektedir. Doktora tezi olarak planlanan bu çalışmada ham propolis ekolojik özütler ve kapsüller geliştirilmesi amaçlandı. Bu amaçla derin ötektik solvent karışımları (kolin klorür, laktik asit, sitrik asit, askorbik asit, prolin gibi), bitkisel yağlar (ayçiçek, fındık, zeytinyağı, susam yağı vb.) ve su bazlı bazik çözünürleştirme sistemleri ile özütlemeler yapılarak en yüksek özütleme kapasitesine sahip çözücü sistemleri belirlenmeye çalışıldı. Etanolik Anadolu propolisi, pektin ve inülin polimerlerine karşın püskürtmeli kurutma, dondurma kurutma ve iyonik jelasyon teknikleri uygulanarak enkapsülasyon çalışmaları yapıldı. Propolisin özütleme ve kapsüllenme kapasitesi, toplam fenolik madde miktarı (TPC), toplam flavonoid madde miktarı (TFC), antioksidan kapasite testleri (FRAP ve DPPH ) ile RP-HPLC-PDA ile fenolik bileşen analizleri ile ölçüldü. En iyi derin ötektik karışımının kolin klorür-laktik asit (1:10) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Propolis is a natural mixture with a resinous structure collected from honey bee hives. It is an important natural supplement product due to its wide range of biologically active properties. Raw propolis is consumed in the form of propolis extracts or capsules after being collected from beehives. Although ethanol is the most ideal propolis solvent known, environmentally friendly propolis extracts and capsules have recently attracted more attention. In this study planned as a doctoral thesis, it was aimed to develop raw propolis ecological extracts and capsules. For this purpose, extractions were made with deep eutectic solvent mixtures (choline chloride, lactic acid, citric acid, ascorbic acid, proline, etc.), vegetable oils (sunflower, hazelnut, olive oil, sesame oil, etc.) and water-based basic solubilization systems, and the solvent systems with the highest extraction capacity were tried to be determined. Encapsulation studies were carried out by applying spray drying, freeze drying and ionic gelation techniques against ethanolic Anatolian propolis pectin and inulin polymers. Extraction and encapsulation capacity of propolis was measured by total phenolic content (TPC), total flavonoid content (TFC), antioxidant capacity tests (FRAP and DPPH) and phenolic component analysis by RP-HPLC-PDA. The best deep eutectic mixture was determined to be choline chloride-lactic acid (1:10).