Parametric modelling and validation for ball joint in Matlab partial differential equation module
Bilyalı mafsal için Matlab partial differential equation modülünde parametrik modelleme ve validasyon
- Tez No: 858159
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bilyalı mafsal değişken yüklere maruz kalmaktadır ve otomotiv endüstrisinde güvenlik açısından çok kritik bir öneme sahiptir. Yüzlerce farklı varyasyona sahip olan bilyeli mafsallar, tasarım aşamasında birçok farklı yük koşulunda analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada bilyeli mafsal bileşeni için parametrik analiz çalışması yapılmıştır. Excel, CAD yazılımı ve Sonlu Elemanlar Analiz yazılımı ile yapılan parametrik analize alternatif olarak Matlab Kısmi Diferansiyel Denklem modülünde parametrik analiz yapılmıştır. Sonuçların doğrulanmasını sağlamak için Manuel Çözüm Yöntemi ve yazılımlar kullanılarak basit geometriler de çözülmüştür. Sonuçların genel olarak birbiriyle uyumlu olduğu gözlemlenmiş ve Matlab yazılımında birçok sınırlama ortaya çıkmıştır. Bu sınırlamaların kaldırılması halinde parametrik analiz için Matlab yazılımı daha yaygın olarak kullanılacaktır. Böylece tasarım aşamasında zaman ve maliyet azaltılacaktır.
Özet (Çeviri)
The ball joint is exposed to variable loads and has a very critical importance in terms of safety in the automotive industry. Ball joints, which have hundreds of different variations, need to be analyzed under many different load conditions at the design stage. In this study, a parametric analysis study was carried out for the ball joint component. As an alternative to the parametric analysis performed with Excel, CAD software and Finite Element Analysis software, parametric analysis was performed in the Matlab Partial Differential Equation module. Simple geometries were also solved using the Manual Solution Method and softwares to ensure validation of the results. It has been observed that the results are generally compatible with each other, and many limitations of the Matlab software have emerged. If these limitations are removed, Matlab software will be used more widely for parametric analysis. Thus, time and cost will be reduced during the design phase.