Development and preclinical characterization of meningococcal outer membrane vesicle vaccine
Meningokokkal dış membran vezikül aşısının geliştirilmesi ve preklinik karakterizasyonu
- Tez No: 858202
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnvazif meningokokal hastalığa (IMD) Neisseria meningitidis neden olurken hastalıktan sorumlu ana serogruplar A, B, C, W, X ve Y'dir. Bugüne kadar kısa süreli koruma özelliği de olsa N.meningitidis'i hedef alan çeşitli aşılar geliştirilmiştir. Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu'da MenW ve MenB'nin IMD'nin en yaygın nedenleri olduğu göz önüne alındığında, heterolog antijen kaynağı olarak dış membran vezikül (OMV) bazlı iki değerlikli bir aşı geliştirmeyi amaçladık. Bu çalışmada bir fare modelinde mevcut ticari meningokokal konjuge ve polisakkarit (PS) aşıları ile geliştirdiğimiz OMV aşısının X serotipine yönelik koruyuculuğunu temel alan serum bakterisidal analizlerin (SBA) immünojenliğini ve kapsamını da karşılaştırdık. BALB/c fareleri, Alum, CpG ODN veya bunların kombinasyonları ile adjuvanlanmış W+B OMV aşısının klinik öncesi serileri ile immünize edildi ve MenACYW konjuge aşısı (NimenrixTM, Pfizer) ve MenB OMV bazlı (Bexsero®, GSK) aşılar ile karşılaştırıldı. Bağışıklık yanıtları ELISA ve SBA yoluyla değerlendirildi. Antikor yanıtları ve SBA titreleri, Alum veya CpG ODN ile adjuvanlandığında W+B OMV aşısında kontrol grupları ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksekti. Üstelik SBA titreleri yalnızca mevcut konjuge ACYW aşılarıyla elde edilenlerden önemli ölçüde yüksek olmakla kalmadı, aynı zamanda 4CMenB aşılarıyla da aynı seviyedeydi. Sonuç olarak, W+B OMV aşısı, lisanslı meningokok aşılarının indüklediği seviyeleri aşarak veya bunlarla eşleşerek güçlü antikor yanıtları ortaya çıkarma kapasitesini gösterdi. Özetle, W+B OMV aşısı mevcut meningokok aşılarına poatnsiyel bir alternatif veya varolan aşılara tamamlayıcı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Invasive meningococcal disease (IMD) is caused by Neisseria meningitidis, with the main serogroups responsible for the disease being A, B, C, W, X and Y. To date, several vaccines targeting N.meningitidis have been developed albeit with a short-lived protection. Given that MenW and MenB are the most common causes of IMD in Europe, Turkey, and Middle East, we aimed to develop an outer membrane vesicle (OMV) based bivalent vaccine as the heterologous antigen source. Herein, we compared the immunogenicity, and breadth of serum bactericidal assays (SBA) based protective coverage of OMV vaccine to X serotype with existing commercial meningococcal conjugate and polysaccharide (PS) vaccines in a murine model. BALB/c mice were immunized with preclinical batches of the W+B OMV vaccine, either adjuvanted with Alum, CpG ODN or their combinations and compared with a MenACYW conjugate vaccine (NimenrixTM, Pfizer) and a MenB OMV-based vaccine (Bexsero®, GSK). The immune responses were assessed through ELISA and SBA. Antibody responses and SBA titers were significantly higher in the W+B OMV vaccine when adjuvanted with Alum or CpG ODN, as compared to the control groups. Moreover, the SBA titers were not only significantly higher than those achieved with available conjugated ACYW vaccines but also on par with the 4CMenB vaccines. In conclusion, the W+B OMV vaccine demonstrated the capacity to elicit robust antibody responses, surpassing or matching the levels induced by licensed meningococcal vaccines. Consequently, the W+B OMV vaccine could potentially serve as a viable alternative or supplement to existing meningococcal vaccines.