Biyomedikal malzeme depoları yalıtımı için genleştirilmiş kil agregalı ve çam reçinesi katkılı yeni bir sıva araştırması
Investigation of expanded clay aggregate and pine resin added plaster in biomedical material storage insulation
  1. Tez No: 858204
  2. Yazar: HATİCE YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, medikal ve biyomedikal malzemelerin, depolarda ısı ve nemden etkilenmeden muhafazası için geleneksel agrega yerine genleştirilmiş kil ve dayanımını artırmak üzere çam ağacı reçine katkılı beton ve sıva üretimi amaçlanmıştır. Deneysel çalışma için hazırlanan numunelerde, 0-2 ve 2-4 mm tane çaplı boyutlarında genleştirilmiş kil agregası, çimento veya alçı bağlayıcıya kütlesel oranlarda %20, %40, %60 ve %80 olacak şekilde kompozit malzemeler üretilmiştir. Malzemelere ayrıca kütlesel olarak %0, %0.5, %1, %2 oranlarında reçine ilave edilmiştir. Toplam 48 adet numune üretilmiştir. Çalışmada reçine katkılı puzolanik çimento ve saten alçı kullanılmıştır. Malzemelere eklenen reçine oranı arttıkça, ısıl iletkenlik katsayısı ve basma dayanımı azalmaktadır. Isıl iletkenlik katsayısı en düşük olan numune 0.152 W/m·K değerinde çimento ihtiva eden, alçılı katkılı malzemelerde ise 0.135 W/m·K olarak 2-4 mm boyutlu numunelerde, %80 GK ihtiva ve %2 reçineli malzemelerde olduğu tespit edilmiştir. En yüksek basınç dayanımı çimentolu numunelerde 22.5 MPa basıncı ve 0-2 mm boyutlu, %20 GK agregası içeren reçinesiz numunede görülürken, alçılı numunelerde ise 0-2 mm boyutlu, %20 GK içeren ve %1 oranında reçine eklenen numunede 4.09 MPa olarak belirlenmiştir. Üretilen malzemelerdeki su emme oranlarının çimentolu malzemelerde %30 kritik değer sınırın altında belirlenirken, alçılı malzemelerde bu sınırın üzerine çıktığı hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Genleştirilmiş kil, çam ağacı reçinesi, düşük yoğunluklu sıva, yalıtım.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to produce concrete and plaster with expanded clay aggregate and pine resin as additives to enhance the strength for the preservation of medical and biomedical materials in storage facilities, without being affected by heat and humidity, instead of traditional aggregates. In the prepared samples for the experimental study, expanded clay aggregate with particle sizes of 0-2 mm and 2-4 mm was mixed with cement or gypsum binder in weight percentages of 20%, 40%, 60%, and 80%. Additionally, resin was added to the mixtures in weight percentages of 0%, 0.5%, 1%, and 2%. A total of 48 samples were produced. In the study, resin-enhanced pozzolanic cement and satin plaster were used. As the amount of resin added to the samples increased, the thermal conductivity and compressive strength decreased. The lowest thermal conductivity was observed in samples with 2-4 mm particle size, 80% expanded clay aggregate, and 2% resin content in cement-based samples at 0.152 W/m·K, and in gypsum-based samples at 0.135 W/m·K. The highest compressive strength was observed in cement-based samples, with 22.5 MPa for the resin-free sample containing 0-2 mm particle size and 20% expanded clay aggregate, while in gypsum-based samples, it was determined as 4.09 MPa for the sample containing 0-2 mm particle size, 20% expanded clay aggregate, and 1% resin. The water absorption rate of the samples remained below the critical value of 30% in cement-based samples, whereas it exceeded this limit in gypsum-based samples. KEYWORDS: Expanded clay, pine resin, low-density plaster, insulation.