İntrapartum ultrasonografi hakkında ebelerin bilgi ve görüşlerinin incelenmesi
Investigation of midwives' knowledge and opinions about intrapartum ultrasonography
  1. Tez No: 858258
  2. Yazar: DUYGU KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA İLDAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, intrapartum ultrasonografi hakkında ebelerin bilgi ve görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı kesitsel tipte olup doğum salonunda çalışma deneyimi olan tüm ebeler araştırmanın evrenini çalışmaya katılmayı kabul edenler (n:143) örneklemi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında anket formu oluşturulmuştur ve Google Forms üzerinden erişime açılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20 programı kullanılarak veriler yüzdelik dağılım ve ki-kare testleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan ebelerin %44,1'i 25-29 yaş aralığında, %77,6'sı lisans mezunu ve %72,7'si mesleklerinde ilk beş yıl içerisinde çalışmaktadırlar. Çalıştıkları doğumhanelerde ultrasonografi %61,8 oranında abdominal yolla uygulanmakta ve %30 oranında gelen kısım ve pozisyon değerlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ebelerin %81,1'i ultrasonografinin doğum takibinde, %95,8'i malprezentasyonların tespitinde kullanımının yararlı olduğunu ifade etmiştir. Ebelerin %88,1'i ultrasonografi eğitimi almayı istediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to find out the ideas and opinions of midwives about intrapartum ultrasonography. Appliance and Method: The study was descriptive cross-sectional and all midwives with experience of working in the delivery room constituted the population of the study and those who agreed to participate in the study (n: 143) constituted the sample. A questionnaire form was created for data collection and made available on Google Forms. In the evaluation of the data, SPSS 20 programme was used and the data were evaluated with percentage distribution and chi-square tests. Findings: Among the midwives who participated in the study, 44.1% were between the ages of 25-29, 77.6% were undergraduate graduates and 72.7% were working within the first five years of their profession. In the delivery rooms where they work, ultrasonography is performed abdominally by 61.8% and used for the evaluation of the incoming part and position by 30%. 81.1% of the midwives stated that ultrasonography was useful in labour follow-up and 95.8% stated that it was useful in the detection of malpregnancy. 88.1% of the midwives stated that they would like to receive ultrasonography training.