Metamorfopsiye neden olan diyabetik makula ödemi hastalarında metamorfopsinin enjeksiyon öncesi ve sonrası m-charts™ metamorfopsi defteri kullanılarak kantitatif olarak değerlendirilmesi
Before and after injection of metamorphopsia in patients with diabetic macular oedema causing metamorphopsia quantitative evaluation using the m-charts™ metamorphopsy notebook
  1. Tez No: 858259
  2. Yazar: UĞUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
METAMORFOPSİYE NEDEN OLAN DİYABETİK MAKULA ÖDEMİ HASTALARINDA METAMORFOPSİNİN ENJEKSİYON ÖNCESİ VE SONRASI M-CHARTS™ METAMORFOPSİ DEFTERİ KULLANILARAK KANTİTATİF OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Metamorfopsi tarifleyen diyabetik makula ödemi olan ve intravitreal bevacizumab enjeksiyonu endikasyonu konulan hastaların intravitreal enjeksiyon öncesi ve sonrası metamorfopsi skorlarını, OCT verileri kantitatif olarak değerlendireceğiz ve sonuçlarını istatistiksel olarak analiz edeceğiz. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Aralık 21 ile Aralık 2022 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran ve en az 6 aylık takipleri olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya 51 hastanın 51 gözü dahil edildi. Tüm hastalara her dört haftada bir ardışık 2 mg bevacizumab intravitreal enjeksiyonu yapıldı. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, sistemik ve oküler hastalık varlığı, başlangıç görme keskinliği ve enjeksiyon sonrası 1., 3. , 6. ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, M-CHARTS™ parametreleri, OKT parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 51 gözün 35'inde 6 ayın sonunda tedavi öncesine göre karşılaştırıldığında EİDGK artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
QUANTITATIVE EVALUATION OF METAMORPHOPSIA IN PATIENTS WITH DIABETIC MACULAR OEDEMA CAUSING METAMORPHOPSIA USING M-CHARTS™ METAMORPHOPSIA NOTEBOOK BEFORE AND AFTER INJECTION Objective: We will quantitatively evaluate the vertical and horizontal metamorphopsia scores and Optical Coherence Tomography data of patients with diabetic macular oedema who describe metamorphopsia and who are indicated for intravitreal bevacizumab injection before and after intravitreal injection. We will quantitatively evaluate the response to treatment before and 1 month, 3 months and 6 months after injection and statistically analyse the results. Materials and Methods: In this study, patients who applied to Akdeniz University Ophthalmology outpatient clinic between December 21 and December 2022 and who had a follow-up of at least 6 months were retrospectively reviewed. Fifty-one eyes of 51 patients were included in the study. All patients received 2 mg bevacizumab intravitreal injection every four weeks. Age, gender, presence of systemic and ocular diseases, baseline visual acuity, best corrected visual acuity at 1, 3, 6 months after injection, M-CHARTS™ parameters, OCT parameters were evaluated. Results: In our study, BCVA increased in 35 of 51 eyes at the end of 6 months compared to pretreatment.