Flamingolarda (Phoenicopteriformes) ayak lezyonlarının klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of foot lesions in flamingos (Phoenicopteriformes)
- Tez No: 858268
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK OLĞUN ERDİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Flamingolar, dünyanın dört bir yanındaki hayvanat bahçelerinde en yaygın olarak tutulan kuş türlerinden biridir ve benzersiz morfolojileri nedeniyle yıllardır insanların ilgisini çekmeye devam etmektedir. Narin olan görüntülerinin altında son derece güçlü bir savaşçı yatmaktadır. Yıllardır zoologlar ve ornitologların popüler çalışma konusu olan, dünya genelinde ve özellikle de Avrupa'daki hayvanat bahçelerinde yüksek sayılarda barındırılan bu kuşlarda bakım koşulları standardize edilmiş olmasına rağmen birçok merkezin, zemin seçimi (barınak dizaynı), beslenme, hijyen koşulları gibi temel bakım şartlarını suboptimal düzeyde yapması sebebiyle ayak sağlığı hala yaygın ve önemli bir refah sorunudur. Ayrıca artan kuş gribi vakalarına karşı önlem olarak hükümetler tarafından uygulanan zorunlu kapalı alanda barındırma şartları nedeniyle uzun süre kapalı alanda kaldıklarından, ayak sağlığı sorunları son yıllarda artış göstermektedir. Flamingo ötenazi vakalarının %95'inde ayak lezyonlarını birincil veya ikincil neden olduğunu bildirmişlerdir. Bu çalışmada, Kocaeli bölgesinde bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nde, 20 yılı aşkın süredir yaşayan, büyük flamingo (Phoenicopterus roseus), Amerikan flamingosu (Phoenicopterus ruber) ve küçük flamingodan (Phoeniconaias minor) oluşan bir koloni muayene edilerek, mevcut bakım koşullarının ayak sağlığı üzerindeki etkileri incelenmiş ve görülen lezyonlar daha önce tanımlanmış ve standardize edilmiş yöntemlerle sınıflandırılmıştır. Sınıflandırma sırasında ayak tabanı muayenesi, fotoğraf, infrared termografik görüntüleme ve radyografik görüntüleme yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma Türkiye'deki hayvanat bahçelerinde yaşayan flamingoların sağlığı üzerine yapılan ilk çalışma olup amacı; insan bakımı altında tutulan flamingolarda bakım koşullarının en uygun seviyede tutulmasının, ayak sağlığının düzenli olarak izlenmesinin önemini vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular Avrupa ve ABD'de yapılan çalışmalardan elde edilen veri havuzuna eklenecek ve gelecekte bu hayvanların refahı için yapılabilecek pozitif gelişimlere katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Flamingos are one of the most widely kept bird species in zoos around the world and have been attracting people for years with their spectacular morphology. Underneath its delicate appearance lies an extremely powerful fighter. Although they have been a popular subject of study among zoologists and ornithologists for many years, and although zoos in Europe have standardized care conditions for these birds, foot health is still a widespread and important welfare problem due to the suboptimal level of basic care conditions such as floor selection (enclosure design), nutrition, hygiene conditions in many zoos. In addition, foot health has become even more of a concern in recent years due to long periods of confinement due to mandatory confinement requirements imposed by governments as a precaution against rising Avian Influenza cases. Various studies identified foot lesions as the primary or secondary cause in 95% of flamingo euthanasia cases. In this study, a group of great flamingos (Phoenicopterus roseus), American flamingos (Phoenicopterus ruber) and lesser flamingos (Phoeniconaias minor), which have been living in Faruk Yalçın Zoo in Kocaeli region for more than 20 years, was examined to examine the effects of current care conditions on foot health and the lesions observed were classified using previously defined and standardized methods. Foot sole examination, photography, infrared thermographic imaging and radiographic imaging were used for classification. This study is the first study on the health of flamingos living in zoos in Turkey and its aim is to emphasize the importance of keeping the care conditions at an optimal level and regular monitoring of foot health in flamingos kept under human care. The data obtained will be added to the data pool obtained from studies conducted in Europe and the USA and will contribute to positive developments that can be made for the welfare of these animals in the future.