The effects of urban design on construction of the urban identity: kızılay and Kızılırmak neighborhoods
Kentsel tasarımının kimlik inşaasına etkileri: Kızılay ve Kızılırmak mahalleleri
- Tez No: 858274
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İPEK ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tezin temel amacı kentsel tasarımın kent kimliğinin inşasına etkilerinin incelenmesidir. Kimlik, bir kenti özgün kılan bir olgudur. Günümüzde benzersiz şehirlerin sayısı gittikçe azalmakta ve birbirine benzeyen şehirlerin artışı ise önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Buna bağlı olarak mekân oluşturma ve kimlik konusundaki araştırmalar da artmaktadır. Bu süreçte güçlü kimliklere sahip şehirler yok olmaktadır. Bu nedenle kentsel tasarımın kentlerin yeni kimliğinin inşasına etkilerinin araştırılması ve bu konudaki farkındalığın arttırılması bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amaçları, hipotezleri, metodolojisi, kavramsal çerçevesi ve içeriği tanıtılmıştır. Araştırmanın hipotezi 'Kentsel tasarımın kentsel kimliğin inşasını etkilediği' yönündedir. Hipotez, Ankara imar planları ve fotoğrafları karşılaştırılarak, eski metin ve haritalar değerlendirilerek, deneyimler edinilerek, gözlem ve röportajlar yapılarak, her iki durumun mekansal analizi yapılarak 1 ve 2 numaralı örnek olay incelemeleri ile değerlendirilmiştir. İkinci bölümde kamusal alan, kimlik, kentsel kimlik, karakter, kentsel kimlik inşası ve kentsel tasarım kavramlarından oluşan literatür taraması yer almaktadır. Kimlik bileşenleri, kent kimliği ve kent kimliğinin inşası Ocakçı ve Lynch'in ve diğer yazarların farklı teorileri üzerinden incelenmiştir; Bu teorilere göre kentsel kimliğin bileşenleri, her biri bir grup öğeden oluşan Doğal, Yapılı ve Sosyal Çevrelere dayanmaktadır; Doğal Çevre; Konum, Topografya, Jeoloji, iklim, Bitki Örtüsü ve Yeşil Alanı içerir. Yapılı Çevre; Önemli Binaları, Binaların Şekil-Zemini, Yaşı ve Kat Sayısını, Binaların Kullanım Alanlarını ve Mimari Niteliklerini; Sosyal Çevre ise Demografik, Ekonomik ve Siyasi Yapıları, Kültürel Özellikleri, İmgelenebilirlik Analizlerini, Etkinlikleri, Anıtları içerir. Üçüncü bölümde örnek olay çalışmalarının tercih edilme nedenlerini, örnek olay çalışmalarının tarihsel gelişimini, örnek olay 1 ve 2'nin genel özelliklerini tanıtıyoruz. Dördüncü bölümde örnek olay çalışmalarında tez parametrelerini inceliyor, ayrıca örnek olay çalışmaları yapıyoruz. Lynch yöntemine göre vatandaşlarla yapılan görüşmeler ve kavramsal çizimlere göre görsellik analizi. Son bölümde ise parametrelere ilişkin değerlendirmeler, öneriler, kimlik inşa süreci ve sonuçlar yer alıyor. İncelemeler örnek olay 1 ve 2'nin kentsel kimlik inşa unsurlarının farklı olduğunu ve kentsel tasarımın kent kimliği inşasındaki önemini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is the examination of the effects of urban design on the construction of urban identity. Identity is a phenomenon that gives a city its distinctiveness. Currently, there is a growing concern that unique cities are becoming scarce, while cities that resemble one another are on the rise. Consequently, there has been an increase in research on place-making and the development of identity. Conversely, cities with strong identities are disappearing. Therefore, this study aims to investigate the impact of urban design on the formation of new city identities and to raise awareness about this issue. The study is divided into four chapters. The first chapter introduces the objectives, hypothesis, methodology, conceptual framework, and content of the study. The hypothesis of the study is that“urban design influences the construction of urban identity.”This hypothesis is tested through two case studies, comparing Ankara's development plans and photographs, examining old texts and maps, gathering experiences, making observations, conducting interviews, and performing spatial analysis of both cases. The second chapter consists of a literature review that explores the concepts of public place, identity, urban identity, character, construction of urban identity, and urban design. The components of identity, urban identity, and the construction of urban identity are examined through various theories proposed by Ocakçı, Lynch, and other authors. According to these theories, the components of urban identity are based on the Natural, Built, and Social Environments, each of which comprises a group of elements.; The Natural Environment includes Location, Topography, Geology, climate, Flora, and Green Space. The Built Environment includes Important Buildings, Figure-Ground, Age, and Floor number of Buildings, Usage of Buildings, and Architectural Qualities, and The Social Environment includes Demographic, Economic, and Political Structures, Cultural Characteristics, Imageability Analysis, Activities, Monuments. In the third chapter, there is the investigation of the reasons for choosing case studies, the historical development of case studies, and the general attributes of case studies 1 and 2. In the fourth chapter, there is the examination of the thesis parameters in case studies, and the imageability analysis according to the interviews and conceptual drawings of the citizens according to the Lynch method is done. In the last chapter, there are some analyses of the evaluations of the parameters, suggestions, the process of identity construction, and conclusions. The examinations show that the urban identity construction elements for case studies 1 and 2 are different, and urban design has a crucial role in the construction of urban identity.