Erken yüklenmiş dental implantlarda OPG ve rankl'ın değerlendirilmesi
Evaluation of OPG and rankl in immediate loaded dental implants
  1. Tez No: 858286
  2. Yazar: İLKYAZ ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde dental implantlar diş eksikliklerinin tedavisinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Tedavi protokolünde yeterli primer stabilite ve osseointegrasyonun sağlanabilmesi için 3-6 ay bekleme süresi önerilmektedir. Bekleme süresinin uzun olması ve hastanın estetik ve fonksiyonel beklentilerinin karşılanamaması sebebi ile implantların immediate yüklenmesi ile ilgili çalışmalar hız kazanmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, implantların immediate veya erken dönemde yüklenmesinin pozitif sonuçlar verdiğini göstermektedir. Ancak yükleme sonrası kemik markerlarının değişimi ile ilgili çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Yaptığımız klinik çalışmada anterior maksillada tek diş eksikliği bulunan hastalarda, immediate veya konvansiyonel yükleme yapılan implantların çevresindeki kemik yapım ve yıkım faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Yirmi hastaya toplam 20 adet dental implant uygulanmıştır. İmmediate yükleme için ön koşullar belirlenerek, bu koşullara uyan 10 hastaya immediate yükleme uygulanırken diğer 10 hastaya iyileşme başlığı takılarak konvansiyonel yükleme grubuna alınmıştır. İmplant çevresi oluktan sıvı alımı için hastalar 3,7,15,30 ve 60. günlerde kontrole çağırılmıştır. Alınan örnekler incelenecekleri güne kadar eppendorf tüpler içerisinde muhafaza edilerek çalışma sonunda bütün örnekler analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre immediate yükleme yapılan gruptaki günler arasında değişimde OPG değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,001) On beşinci Günden 60. güne kadar OPG seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir. (p =0,009) İmmediate yükleme yapılan grupta günler arasındaki değişimde RANKL değerleri de istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,01) On beşinci Günden 60. güne kadar RANKL seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir. (p=0,01) RANKL/OPG oranında bütün ölçüm günlerinde aynı oranda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, dental implants are successfully applied in the treatment of missing teeth. In treatment protocol, a waiting period of 3-6 months is recommended to ensure adequate primary stability and osseointegration. Due to the long waiting period and the inability to meet the aesthetic and functional expectations of the patient, studies on immediate loading of the implants have gained momentum. Recent studies show that immediate or early loading of implants gives positive results. However, there are very few studies on the change of bone markers after loading. In our clinical study, it is aimed to evaluate the bone formation and destruction factors around implants with immediate and conventional loading in patients with a single missing tooth in the anterior maxilla. A total of 20 dental implants were applied to 20 patients. The preconditions for immediate loading were determined and immediate loading was applied to the 10 patients who met these conditions, while the other 10 patients were included in the conventional loading group by installing a healing cap. Patients were called for control on 3,7,15,30 and 60th days for fluid intake from the groove around the implant. All samples were analysed at the end of the study, by keeping the samples in Eppendorf tubes until the day they were examined. According to the results of the study, the OPG values were found to be statistically significant in the change between days in the immediate loading group. (p=0.001) A statistically significant increase in OPG level was observed from day 15 to day 60. (p =0.009) RANKL values were also found statistically significant in the change between days in the immediate loading group. (p=0.01) A statistically significant increase in RANKL level was observed from Day 15 to Day 60. (p=0.01) There is a statistically significant difference in the RANKL/OPG ratio at the same rate on all measurement days.