The comparison on the improvement of post-stroke aphasia patient's quality of life after speech and language therapy and brain stimulation as treatments
İnme sonrası afazılı hastaların yaşam kalıtesının dıl ve konuşma terapısı ve beyın uyarımı tedavılerı sonrasında ıyıleşme düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 858291
- Danışmanlar: Dr. İBRAHİM CAN YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, inme sonrası afazi hastalarında yaşam kalitesini arttırmada iki farklı terapötik yaklaşımın (Dil ve Konuşma Terapisi (SLT) ve girişimsel olmayan Beyin Stimülasyonu) etkinliğine ilişkin kapsamlı bir araştırma sunmaktadır. İnme kaynaklı beyin hasarından kaynaklanan bir dil bozukluğu olan afazi, iletişim ve günlük işlevsellik açısından önemli zorluklara neden olmaktadır. Bu çalışma, bu iki terapi yönteminin hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmaya, inme sonrası afazisi olan ve 15 seans DKT veya TMU müdahalelerine katılım göstermiş bireyler dahil edilmiştir. Yaşam kalitesindeki değişimi ölçmek için ilgili değerlendirme araçları ve ölçekler kullanılmıştır. Bulgular, DKT ve Beyin Stimülasyonunun etkinliğindeki incelikli farklılıkları ortaya koymaktadır. Bulgular, dil ve konuşma terapisi gören inme sonrası afazili bireylerin yaşam kalitesinde önemli bir artış olduğunu göstererek ilk hipotezi doğrulamaktadır. Ayrıca sonuçlar, iki terapötik yaklaşım arasında önemli bir fark olduğunu ortaya koyarak ikinci hipotezi desteklemektedir. Bu bulgu, inme sonrası hastaların yaşam kalitesi açısından olumlu sonuçlar elde edilmesinde dil ve konuşma terapisinin beyin stimülasyonundan daha etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive investigation into the efficacy of two distinct therapeutic approaches, namely, speech and language therapy (SLT) and brain stimulation, in enhancing the quality of life among post-stroke aphasia patients. Aphasia, a language disorder resulting from stroke-induced brain damage, poses significant challenges to communication and daily functioning. This study utilizes a rigorous research methodology to compare the impact of these two treatment modalities on patients' overall well-being. A diverse cohort of post-stroke aphasia patients participated in this research after undergoing either SLT or brain stimulation interventions. Various assessment tools and quality of life measures were employed to quantify improvements. The findings reveal differences in the effectiveness of SLT and brain stimulation. The study's results offer valuable insights for clinicians and healthcare practitioners seeking to optimize treatment plans for this patient population, ultimately contributing to improved outcomes and a better overall quality of life for post-stroke aphasia patients. The findings confirm the initial hypothesis, indicating a substantial enhancement in the quality of life among individuals with post-stroke aphasia who undergo speech and language therapy. Additionally, the results support the second hypothesis by establishing a significant distinction between the two therapeutic approaches. This finding indicates that speech and language therapy is more effective than brain stimulation in promoting favourable results in terms of post-stroke patients' quality of life.