Bipolar bozukluk tanılı hastalarda ötimik dönemde serumdaki biyokimyasal belirteçler ile bilişsel fonksiyonların ilişkisi
The relationship between biochemical markers in serum and cognitive functions in the euthymi̇c period in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 858303
  2. Yazar: MERVE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN CANSIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ötimik dönemdeki bipolar bozukluk hastalarını, sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırarak, bilişsel fonksiyonlar ile serum glutamat, NMDAR-1, NMDAR-2A, total bilirubin ve unkonjuge bilirubin düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza ötimik dönemdeki 88 hasta ve 88 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Bilişsel fonksiyonlar, Wisconsin kart eşleme testi, Stroop testi ve Çizgi yönü belirleme testi uygulanarak değerlendirilmiştir. Serum glutamat, NMDAR-1, NMDAR-2A, total bilirubin ve unkonjuge bilirubin düzeyleri biyokimya laboratuvarında hesaplanmıştır. Bulgular: : Hasta grubunda Wisconsin kart eşleme testi, Stroop testi ve Çizgi yönü belirleme testi performanslarının kontrol grubuna göre anlamlı derecede kötü olduğu saptandı. Yine hasta grubunda serum glutamat, NMDAR-2A değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu saptandı. Ayrıca serum glutamat, NMDAR-2A düzeyleri yükseldikçe nörobilişsel test skorlarında iyileşme olduğuna dair korelasyon saptandı. Sonuç: Çalışmamız sonucunda ötimik bipolar hastalarda glutamaterjik hipofonksiyon olduğu aynı zamanda bilişsel fonksiyonlarda bozulmalar olduğu ve bunların birbiri ile korele olduğu belirlendi. Ayrıca katılımcıların glutamat ve NMDAR-2A serum düzeyleri düştükçe bilişsel fonksiyonların bozulduğu görüldü. Tüm bu parametreleri santral sinir sisteminin daha spesifik alanlarını yansıtacak şekilde, uzunlamasına seyirde değerlendirecek daha geniş örneklemli yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the relationship between cognitive functions and serum glutamate, NMDAR-1, NMDAR-2A, total bilirubin and unconjugated bilirubin levels by comparing bipolar disorder patients in the euthymic period with the healthy control group. Methods: Our study included 88 patients in the euthymic period and 88 healthy controls. Cognitive functions were evaluated using the Wisconsin card matching test, the Stroop test, and the Line direction determination test. Serum glutamate, NMDAR-1, NMDAR-2A, total bilirubin and unconjugated bilirubin levels were calculated in the biochemistry laboratory. Results: Wisconsin card matching test, Stroop test and Line direction determination test performances were found to be significantly worse in the patient group compared to the control group. Again, serum glutamate and NMDAR-2A values were found to be significantly lower in the patient group compared to the control group. In addition, as serum glutamate and NMDAR-2A levels increased, a correlation was found that improved neurocognitive test scores. Conclusion: As a result of our study, it was determined that euthymic bipolar patients had glutamatergic hypofunction and also cognitive functions were impaired and these were correlated with each other. In addition, it was observed that cognitive functions deteriorated as the glutamate and NMDAR-2A serum levels of the participants decreased. New studies with larger samples are needed to evaluate all these parameters in a longitudinal course, reflecting more specific areas of the central nervous system.