Bipolar bozukluk tanılı ötimik hastalarda kronotipin serum sitokin ve nörotrofin düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between chronotype and serum cytokine and neurotrophin levels in euthymic patients diagnosed with bipolar disorder
  1. Tez No: 919592
  2. Yazar: REMZA MERVE CİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE SEREN KIRLIOĞLU BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇ: Nöroinflamasyon ile kronotip, nörotrofik faktörler ile kronotip ve bipolar bozukluk ile inflamasyon arasındaki ilişkiler daha önce araştırılmış olsa da, kronotip, inflamatuar belirteçler, beyin türevli nörotrofik faktör (BDNF) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) gibi nörogenez ve anjiogenez süreçleriyle yakından ilişkili olan, aynı zamanda beyin işlevlerinin korunmasında önemli rol oynayan nörotrofinler arasındaki ilişkileri ve bu ilişkilerin hastalık özellikleriyle bağlantısını inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, bipolar bozukluk tanılı ötimik dönemdeki hastalarda, pro-inflamatuar sitokinler olan interlökin (IL)-1 ve tümör nekroz faktörü (TNF)-α ile bir anti-inflamatuar sitokin olan IL-10, ayrıca VEGF ve BDNF seviyelerinin kronotip ile ilişkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra, kronotip ile klinik özellikler arasındaki ilişkide bu inflamatuar ve nörotrofik faktörlerin aracılık edici rollerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, DSM-5 tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısı almış ve ötimik dönemde olan, Young Mani Derecelendirme Ölçeği'nden 5 puan ve altında, Hamilton Depresyon Ölçeği'nden 7 puan ve altında puan alan 80 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniği ayaktan tedavi ünitesinde takip edilmekte olan veya psikiyatri servislerinde yatarak tedavisi sürdürülen ötimik döneme ulaşmış bireylerden ardışık olarak, randomizasyon yapılmaksızın çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik ve klinik bilgileri, çalışmaya özgü hazırlanmış veri formu kullanılarak kaydedilmiş; boy, kilo, kan basıncı ve bel çevresi ölçümleri yapılmıştır. Biyolojik ritmi değerlendirmek ve kronotipi belirlemek amacıyla, özbildirim esasına dayalı bir ölçekler olan Biyolojik Ritim Değerlendirme Ölçeği (BRIAN) ve Sabahçıl-Akşamcıl ölçeği (MEQ) uygulanmıştır.BULGULAR: Akşamcıl kronotipte, sabahçıl kronotipe göre BRIAN uyku puanının (p=0.008), BRIAN aktivite puanının (p=0.034) , BRIAN toplumsal puanının (p=0.003), BRIAN yeme alışkanlıkları puanının (p=0.003), BRIAN baskın ritim örüntüsü puanının (p=0.004 ) daha yüksek olduğu saptanmıştır. BRIAN aktivite puanı arttıkça toplam atak sayısının arttığı ve aralarında anlamlı bir korelasyon olduğu saptanmıştır (p=0.024).
Özet (Çeviri)
AIM: The relationships between neuroinflammation and chronotype, neurotrophic factors and chronotype, and bipolar disorder and inflammation have been previously investigated, However no study has been found that examined the relationships between chronotype, inflammatory markers, neurotrophins such as brain-derived neurotrophic factor (BDNF) and vascular endothelial growth factor (VEGF), which are closely related to neurogenesis and angiogenesis processes and also play an important role in the protection of brain functions, and the relationship between these relationships and disease characteristics. This study aims to investigate the relationship between chronotype and the levels of pro-inflammatory cytokines such as interleukin (IL)-1 and tumor necrosis factor (TNF)-α, and an antiinflammatory cytokine IL-10, also VEGF and BDNF in euthymic patients with bipolar disorder. Furthermore, the study seeks to assess the mediating roles of these inflammatory and neurotrophic factors in the relationship between chronotype and clinical characteristics METHODS: In this study, we included 80 patients who met the DSM-5 criteria for bipolar disorder and were in a euthymic phase. These individuals scored 5 or below on the Young Mania Rating Scale and 7 or below on the Hamilton Depression Rating Scale. Patients were sequentially recruited from those attending the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Psychiatry Clinic's outpatient unit and those undergoing inpatient treatment, without any randomization. We collected sociodemographic and clinical data using a specifically designed form for this study, and conducted measurements of height, weight, blood pressure, and waist circumference. To evaluate biological rhythms and determine chronotypes, we administered self-report scales, including the Biological Rhythm Assessment Scale (BRIAN) and the Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ).RESULTS: In individuals with an evening chronotype, it was found that compared to those with a morning chronotype, scores were higher for BRIAN sleep (p=0.008), BRIAN activity (p=0.034), BRIAN social (p=0.003), BRIAN eating habits (p=0.003), and BRIAN dominant rhythm pattern (p=0.004). A significant correlation was observed between increased BRIAN activity scores and a higher total number of episodes (p=0.024).