Kronik boyun ağrısında kinezyofobi, boyun farkındalığı ve kognitif fonksiyonların farklı fonksiyonellik düzeylerinde incelenmesi
Examination of kinesiophobia, neck awareness and cognitive functions at different functionality levels in chronic neck pain
- Tez No: 858304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA BEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Boyun ağrısı, dünya genelinde sıkça görülen ve yüksek düzeyde engellilikle ilişkilendirilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Boyun ağrısı kas-iskelet sistemi ile ilgili en yaygın dört sağlık sorunundan biridir. Kognitif faktörler, depresyon, anksiyete ve buna bağlı emosyonel durumlar ağrı ve özürlülük ile ilintilidir ve kronik boyun ağrısı ve özürlülük yönünden belirleyici risk faktörleridir. Çalışmamızın amacı kronik boyun ağrısında kinezyofobi, boyun farkındalığı ve kognitif fonksiyonların farklı fonksiyonellik düzeylerinde incelemektir. Çalışmaya 40-60 yaş arasında ve en az 6 aydır boyun ağrısına sahip 106 hasta alındı. Hastalar Boyun Özürlülük Anketine göre ciddi-tamamen kısıtlanmış 53 hasta ve hafif-orta düzeyde kısıtlanmış 53 hasta olarak 2 gruba ayrıldı. Bireylerin kinezyofobisi Tampa Kinezyofobi Anketi, boyun farkındalığı Fremantle Boyun Farkındalık Anketi, kognitif fonksiyonları Stroop TBAG testi ile değerlendirildi. Analizler sonucunda fonksiyonel etkilenimin artması ile kinezyofobinin arttığı, boyun farkındalığının azaldığı ve dikkat, algı, odaklanma, okuma hızı gibi kognitif fonksiyonlarda gerileme olduğu belirlendi. Elde edilen bu sonuçlar çerçevesinde kronik boyun ağrısına sahip bireylerin değerlendirme ve tedavi süreçlerinin planlanmasında, fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemlerinin belirlenmesinde, hastalara egzersiz eğitimlerinin verilmesinde, telerehabilitasyon gibi farklı egzersiz yöntemlerinin uygulanmasında hastalar için en uygun planlamaların yapılması bakımından çalışmamızın literatüre katkı sağladığı ve sonuçlarının önemli olduğu vurgulandı.
Özet (Çeviri)
Neck pain is an important public health problem that is frequently seen worldwide and is associated with high levels of disability. Neck pain is one of the four most common health problems related to the musculoskeletal system. Cognitive factors, depression, anxiety and related emotional states are related to pain and disability and are determining risk factors for chronic neck pain and disability. The aim of our study is to examine kinesiophobia, neck awareness and cognitive functions at different functionality levels in chronic neck pain. 106 patients between the ages of 40 and 60 who had neck pain for at least 6 months were included in the study. According to the Neck Disability Questionnaire, the patients were divided into two groups: 53 severely-totally restricted patients and 53 mildly-moderately restricted patients. Individuals' kinesiophobia was evaluated with the Tampa Kinesiophobia Questionnaire, neck awareness with the Fremantle Neck Awareness Questionnaire, and cognitive functions with the Stroop TBAG test. As a result of the analysis, it was determined that as functional involvement increased, kinesiophobia increased, neck awareness decreased, and cognitive functions such as attention, perception, focus, and reading speed decreased. Within the framework of these results, it was emphasized that our study contributes to the literature and its results are important in planning the evaluation and treatment processes of individuals with chronic neck pain, determining physiotherapy and rehabilitation methods, providing exercise training to patients, and making the most appropriate plans for patients in the application of different exercise methods such as telerehabilitation.