İki kademeli bir biyolojik arıtma tesisinde arıtma süreçlerinin ve potansiyelinin irdelenmesi
Evaluation of treatment processes and potential in a two-stage biological treatment plant
- Tez No: 85832
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ ERDOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
İKİ KADEMELİ SİR BİYOLOJİK ARITMA TESİSİNDE ARITMA SÜREÇLERİNİN VE POTANSİYELİNİN İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hasan KARAKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran, 1999 ÖZET Fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametrelerle tanımlanan su kaynaklarının kalitesi gerek insan kaynaklı, gerekse doğal kaynaklı olarak noktasal ve noktasal olmayan kirletici unsurlar tarafından bozulmaktadır. Bu kirletici kaynakların doğal su kaynaklarını kirletmesi çoğunlukla alıcı ortamlara yeni kirleticiler boşaltılması ya da mevcut kirletici konsantrasyonlarında meydana gelen artışlarla ortaya çıkmaktadır. Su kaynaklarının kalitesini olumsuz yönde etkileyen kirleticilerin giderilmesi fiziksel, fızikokimyasal, kimyasal ve biyokimyasal arıtma yöntemleriyle gerçekleştirilmektedir. Kaynağın barındırdığı kirletici türleri ve kirlilik miktarları dikkate alınarak amaç doğrultusunda belirlenen arıtma tesisi akış diyagramları ve akabinde istenilen çıkış suyu kalitesine ulaşılacak şekilde yapılan teknik tasarımlar neticesinde uygulama aşamasına geçirilir. İşletmeye alman tesislerde proses aşamalarının dikkatlice gözlenerek optimum işletme koşullarına ulaşılması da arıtma süreçlerinde önemli yer tutar. Evsel atıksulann hemen hemen tümü ve endüstriyel atıksulann da büyük kısmı için uygulanan biyolojik arıtma, arıtma seçenekleri içerisinde önemli yer tutar. Bu çalışma kapsamında, Alanya Belediyesi Kentsel Atıksu Arıtma Tesisi 'nde mevcut arıtma süreci iki yıllık işletme süresince gözlenmiş, gerekli analizler laboratuvarda yapılarak değerlendirilmiş ve bu sayede iki kademeli biyolojik arıtma seçeneğinin sağlamış olduğu nispeten yüksek arıtma potansiyeli irdelenmiştir. Bununla birlikte çamur susuzlaştırma ve koku verici gazların giderilme süreçleri de izlenerek bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 405.04.01 Anahtar Kelimeler : Atıksu, biyolojik arıtma, azot giderimi, fosfor giderimi, çamur susuzlaştırma, koku giderimi Sayfa sayısı : 94 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Baki ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF TREATMENT PROCESSES & POTENTIAL IN A TWO-STAGE BIOLOGICAL TREATMENT PLANT LSc. Thesis) Hasan KARAKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June, 1999 ABSTRACT Quality of water resources, which is described by physical, chemical and biological constituents and parameters, is deteriorated by natural and man- made causes as inputs of point and nonpoint pollution sources. Polluting of natural water resources by prementioned pollution sources is mainly caused by the discharge of new pollutants or by increments in concentrations of existing pollutants within the receving media. Removal of pollutants, which deteriorate water resources quality, is realized by physical, physicochemical, chemical and biochemical treatment methods. Considering the type and amount of pollution of the source, a flow diagram is constituted towards to the intended purpose and subsequently technical design stage starts which is followed by construction phase. Observing the process steps of plants under operation also helps to reach the optimum operating conditions. Biological treatment, which is applied for almost all domestic wastewater's and majority of industrial wastewater's purification, occupies considerable space among all treatment alternatives. In the frame of this work, monitoring results of the treatment process-steps during two-years operation period in Alanya Municipal Wastewater Treatment Plant, accompanied by required laboratory analysis, have been evaluated and consequently high treatment potential resulting from two-stage biological treatment has been appraised. Together with this, sludge dewatering and odour-producing gases' removal processes have been observed and evaluated in the context of this study as well. Science Code : 405.04.01 Key Words : wastewater, biological treatment, nitrogen removal, phosphorus removal, deodorization Page Number : 94 Adviser : Doç. Dr. Baki ERDO?AN