Yemek atıklarından biyogaz enerjisi üreten sistemin tasarım ve imalatı
The design and production of biogas energy generating system with the aid of waste eat
- Tez No: 85833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, dünyada ve Türkiye'de uygulanan biyogaz enerji projeleri incelenmiştir. İncelemeler sonucunda biyogaz enerjisi için genel olarak hayvan atıkları, endüstriyel atıklar, şehirsel atıklar kullanılmış ve fermatör olarak yer altına inşa edilen depolardan yararlanılmıştır. Yapılan çalışmada yemek atıkları kullanılmış ve sacdan imal edilen fermatörden faydalanılmıştır. Atıklar, mutfaklardan elde edilen yemek atıklarının gelişigüzel karışımından sağlanmıştır. Üzerine atıkların rahatça homojen bir yapıda olması için su ilave edilmiştir. Deney seti deney süresince açık bir alanda bırakılmıştır. Fermatörün dış cidarları aşırı soğuklara karşı cam elyaf ve üzeri galvanizli sac ile kaplanmıştır. Fermatörde karıştırıcı olarak yatay şaft tasarlanmıştır. Gaz basıncının tesbiti için manometre ve gaz çıkışı için özel meme takılmıştır. Bilim Kodu :6260801 Anahtar Kelimeler :Biyogaz, Yemek Atıkları, Fermatör Sayfa Adedi :85 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Kerim ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
In this study, projects of biogas energy were examineted in the world and Turkey. End of the examination, usually animals exerement, city faeces, industry faeces were used for biogas energy. For this purpose was benefited from storage under ground. Our study, remaining behind eat was used and production from sheet iron. Were made use of fermater. Remaining behind eat were proveded at random in the kitchen. Some water was added to this remaining for easily homogenous. Test intsrument was remainded under open air during experiment. Galvanized sheet iron with glass fibres were covered over the fermater for protection extremely cold. Horizontal shaft was projected mixer of fermater. A manometer and specific nozzle are added for controling and outgas. Science code Key Words Page Number Adviser 6260801 Biogas, Waste Eats, Fermater 85 Doç. Dr. Kerim ÇETİNKAYA