Sulardaki sülfür kirliliğinin dolgulu kolonlarda oksidasyon yolu ile giderilmesi
The Removal of sulphide pollution from waters in packed beds by oxidation
  1. Tez No: 85831
  2. Yazar: SAMET KARADAVUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ALICILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
sulardaki sulfur kirliliğinin dolgulu kolonlarda oksidasyon yolu ile giderilmesi (Yüksek Lisans Tezi) Samct KARADAVU I GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Bu çalışmada sulardaki sülfür kirliliğinin dolgulu kolonlarda oksidasyon yolu ile giderilmesi araştırıldı. Katalizörlü ve katalizörsüz, paralel ve ters akım şartlarında gerçekleştirilen deneylerde oksidasyon verimi üzerine başlangıçtaki sülfür konsantrasyonu, gaz ve sıvı akis hızları, akım şekli ve dolgu gibi sistem parametrelerinin etkileri incelendi. Sıvı faz olarak üç farklı konsantrasyonda Na2S çözeltisi kullanıldı ve bu çözelti üç farklı hızda kolona beslendi. Gaz fazı olarak 5 atm basınçlı bir kompresörden beslenen hava kullanıldı. Bu faz üv farklı hızda kolona gönderildi. Kolon girişinde dağıtıcıdan geçirilen fazlar aşağı doğru paralel ve aşağı su yukarı gaz ters akım şeklinde kolona beslendi. Katalizörsüz deneylerde inert dolgu olarak küçük cam boncuklar, katalitik reaksiyonlarda ise katalizör olarak aktif karbon kullanıldı. Farklı sistem şartlarında kararlı hale erişildikten sonra kolon çıkışında sıvı fazdan numune alındı, spektrofometrik olarak sülfür konsantrasyonu belirlendi. Çıkış konsantrasyonu giriş konsantrasyonu ile kıyaslanarak % oksidasyon verimleri hesaplandı ve sonuçlar farklı açılardan yorumlandı. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 603.03.00 Su Kirliliği, Sülfür, Dolgulu Kolon, Oksidasyon 52 Doç. Dr. Ahmet ALICILAR
Özet (Çeviri)
THE REMOVAL OF SULPHIDE POLLUTION FROM WATERS IN PACKED BEDS BY OXIDATION (M. Sc. Thesis) Samet KARADA VUT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT It was studied the removal of sulphide pollution from waters in packed columns by adsorption. In experiments catalytical or non-catalytical performed in co- or counter - current, it was investigated the effects of system parameters such as initial sulphide concentration, gas and liquid flow rates, flow type and packing on oxidation yield. The solution of Na2S in three different concentrations was fed to the column in three different rates. As a gas phase, air from a compressor of 5 arm was used and it was sent to the column in three different rates. Gas and liquid phases passed through distributor at the column inlet were fed to the column in cocurrent down-flow or gas up- and liquid down-flow. Glass bead and active carbon were used as inert packing and catalyst respectively in experiments. After reaching to steady state in different systems, the sample was taken from liquid phase at the column outlet and the sulphur concentration was spectrophotometrically determined. The percent oxidation yields were calculated by comparing the concentration values at the inlet and outlet of column. The results were discussed from several points of wiev. Scince Code Key Words Page Number Adviser 603.03.00 Sulphide, Water Pollution, Packed Column, Oxidation 52 Assoc. Prof. Dr. Ahmet ALICILAR