Akut malnütrisyonlu çocuklarda serum kopeptin düzeyi
Serum copeptin level in children with acutemalnutrition
  1. Tez No: 858357
  2. Yazar: AHSEN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL UĞUR HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Antropometrik ölçümlerle kopeptin düzeyinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda malnütrisyona erken tanı koymak ve malnütrisyonu sınıflandırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 1 ay-18 yaş aralığındaki 44 malnütrisyon tanılı hasta ve benzer yaş, cinsiyet dağılımına sahip 54 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Tüm çocukların boy, kilo, üst orta kol çevresi uzunluğu ve 3 yaş altındaki hastaların baş çevreleri ölçüldü. Yaşa göre ağırlık, boya göre ağırlık, üst orta kol çevresi uzunluğuna göre malnütrisyon tanılı hastalar hafif, orta ve ağır malnütrisyon olarak gruplandırıldı. Akut malnütrisyonun göstergesi olarak 5 yaşından küçük çocuklarda boya göre ağırlık yüzdesi, 5 yaşından büyük çocuklarda vücut kitle indeksinin z skoru kullanıldı. Hasta grubundaki çocuklardan birinci basamak malnütrisyon tetkikleri yapılarak altta yatan kronik hastalık öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to make an early diagnosis of malnutrition and classify malnutrition as a result of evaluating the copeptin level together with anthropometric measurements. Materials and Methods: 44 patients diagnosed with malnutrition between the ages of 1 month and 18 years who applied to the Child Health and Diseases polyclinic of the University of Health Sciences Istanbul Haseki Health Application and Research Center and 54 healthy children with similar age and gender distribution were included in the study. Height, weight, upper-middle arm circumference of all children and head circumference of patients under 3 years of age were measured. Patients diagnosed with malnutrition were grouped as mild, moderate and severe malnutrition according to weight for age, weight for height, and middle upper arm circumference. As an indicator of acute malnutrition, the percentage of weight for height was used in children younger than 5 years of age, and the Z score of body mass index was used in children older than 5 years of age. First-line malnutrition examinations were performed on the children in the patient group and patients with a history of underlying chronic diseases were not included in the study.