Alt ekstremite lenfödemli hastalarda kompleks dekonjestif tedavinin, fiziksel performans, denge, kas gücü ve duygu durumu üzerine etkisi
The effect of complex decongestive therapy on physical performance, balance, muscle strength and mood in patients with lower extremity lymphedema
  1. Tez No: 858365
  2. Yazar: MERAL KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDA EM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Alt ekstremite lenfödemli hastalarda kompleks dekonjestif tedavinin (KDT), fiziksel performans, denge, kas gücü ve duygu durumu üzerine etkilerinin incelenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya alt extremite lenf ödem tanısı konmuş 20 kadın hasta alındı. 4 hafta boyunca, günde bir defa haftada 5 gün tedavi uygulandı. Seanslar ortalama 60 dakika sürdü. Tüm ölçüm ve değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası kaydedildi. Bulgular: Olguların Ödem Ölçüm Değerlendirmeleri açısından sağlıklı ve etkilenmiş çevre ölçüm değerleri karşılaştırıldığında anlamlı fark tespit edildi. Fiziksel Performans ve Denge Testlerine Ait Bulgularda; tedavi öncesi 3 metre kalk-yürü tesi ortalaması 6,70±1,71 iken tedavi sonrası 6,15±1,56 olarak ölçüldü ve aradaki fark anlamlı idi. Tek ayak üzerinde durma testi tedavi öncesi ortalaması 8,3 1±5,16, tedavi sonrası ortalaması 9,2±6,20 olarak ölçüldü ancak aradaki fark anlamlı değildi. Kas Gücüne ait bulgularda; Tedavi öncesi sağlıklı ekstremite kalça fleksiyonu, kalça ekstansiyonu, diz fleksiyonu ve plantar fleksiyon kas gücü değerleri etkilenmiş taraf ekstremiteye göre anlamlı bir ilşki bulunamadı. Beck depresyon değerlerine göre tedavi öncesi normal kişi sayısı 4 iken tedavi sonrasında 8 olarak kaydedildi. Tedavi öncesi 9 kişi hafif depresyondayken tedavi sonrası bu sayı 7'ye düştü. Tedavi öncesi ve sonrasında 4 kişi orta şiddette depresyonda olarak değerlendirildi. Tedavi öncesi şiddetli depresyondaki kişi sayısı 3 iken bu sayı tedavi sonrasında 1'e düştü. Sonuç: KDT, lenfödem için standart bir tedavi yöntemidir. KDT'nin hastalarımızda fiziksel performans, denge, kas gücü ve depresyon parametrelerinde yararlı ve iyiliştirici etki gösterdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of complex decongestive therapy (CDT) on physical performance, balance, muscle strength and mood in patients with lower extremity lymphedema. Material and Method: Twenty female patients diagnosed with lower extremity lymphedema were included. Therapy was introduced once a day, 5 days a week, for 4 weeks. Sessions lasted approxiamtely 60 minutes. All measurements and evaluations were recorded before and after therapy. Results: Edema Measurement Evaluations: A significant difference was found between healthy and affected circumferential measurements. Physical Performance and Balance Tests: Mean of 3-meters stand-up and walk test was 6.70±1.71 before the treatment and 6.15±1.56 after the treatment, the difference was significant. The mean of standing on one leg was 8,31±5,16 before treatment and 9,2±6,20 after treatment, difference was not significant. Muscle Strength: Before treatment, there was no significance between hip flexion, hip extension, knee flexion and plantar flexion muscle strength values in healthy extremities and in affected extremities. Beck depression: Number of normal people was 4 before therapy but 8 after therapy. 9 people were mildly depressed before therapy, this number decreased to 7 after therapy. Before and after the therapy, 4 people were evaluated as moderately depressed. Number of patients with severe depression was 3 before therapy, but decreased to 1 after therapy. Conclusion: Complex decongestive therapy (CDT) is a standard treatment method for lymphedema. We suggest that CDT had beneficial and curative effects on physical performance, balance, muscle strength and depression parameters in our patients.