Farklı proteinlerle beslenen gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı ve gen ekspresyonunun incelenmesi
The effects of feather meal usage on growth performance, digestibility and gene expression in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 858393
  2. Yazar: ÖMER METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmada, balık unu ikamesi olarak farklı seviyelerde hidrolize tüy unu (HTU) kullanılmasının yanı sıra diyete probiyotik takviyesinin jüvenil gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, sindirilebilirliği, histolojisi ve gen ekspresyonu üzerindeki etkisini araştırıldı. Beş izo-nitrojenik (yaklaşık %50 ham protein), izo-enerjetik (yaklaşık %16 metabolize edilebilir enerji) ve izo-lipidik (yaklaşık %22 ham lipid) diyet formüle edildi ve 29,65 ± 0,39 g (ortalama ± SD) ağırlığındaki üç tekerrürlü jüvenil gökkuşağı alabalığı grupları 75 gün boyunca bu diyetlerle beslendi. Diyet grupları bir kontrol (%50 balık unu) ve her biri 2 g/kg probiyotik içeren dört deneysel diyeti içeriyordu. Deney grupları arasında HTU30 (150 g/kg HTU, 9 g/kg lizin ve 4 g/kg metiyonin), HTU35 (175 g/kg HTU, 11 g/kg lizin ve 5 g/kg metiyonin), HTU40 (200 g/kg HTU, 13 g/kg lizin ve 6 g/kg metiyonin) ve HTU45 (225 g/kg HTU, 15 g/kg lizin ve 7 g/kg metiyonin) bulunmaktadır. Deney sonunda balık ununun %40'a kadar HTU ile ikame edilmesi, büyüme performansında iyi sonuçlar verirken HTU45'in yem kullanımı diğer deneme gruplarına göre biraz daha düşüktü. HTU40 ve Kontrol grupları arasında FCR değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Protein ve amino asitlerin görünür sindirilebilirlik katsayıları (ADC) tüm gruplarda oldukça pozitifti (p0.05) negatif sonuçlar gözlendi. Diyetteki HTU, ıgf-ıı, ıgfbp-1b, ıgfr1a, gdf9 ve fgf2 gibi büyümeyle ilişkili genleri yukarı regüle ederken ghr-ı ve ıgf-ı genlerini aşağı regüle etti. Genel olarak, HTU'nun diyetlere balık unu ikamesi olarak %40 oranında dahil edilmesi jüvenil gökkuşağı alabalığının beslenmesinde olumlu sonuçlar verdi.
Özet (Çeviri)
The study investigated the effect of replacing fish meal by varying levels of hydrolyzed feather meal (HFM) as well as dietary probiotic supplementation on growth performance, digestibility, histology, and gene expression of juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Five iso-nitrogenous (50% crude protein), iso-energetic (16% metabolizable energy) and iso-lipidic (22% crude lipid) diets were formulated and fed to triplicate groups of juvenile rainbow trout weighing 29.65 ± 0.39 g (mean ± SD) for 75 days. Dietary treatments included one control (50% fish meal), and four experimental diets each containing 2 g/kg probiotics. The experimental diets included HFM30 (150 g/kg HFM, 9 g/kg lysine and 4 g/kg methionine), HFM35 (175 g/kg HFM, 11 g/kg lysine and 5 g/kg methionine), HFM40 (200 g/kg HFM, 13 g/kg lysine and 6 g/kg methionine) and HFM45 (225 g/kg HFM, 15 g/kg lysine and 7 g/kg methionine). Up to 40% replacement of fish meal with HFM showed good results in growth performance. Feed utilization of HFM45 was slightly lower than other experimental groups. There was no statistically significant difference in FCR value between HFM40 and Control groups (P>0.05). Apparent digestibility coefficient (ADC) of protein and amino acid were very positive in all groups (P0.05). Dietary HFM up-regulated growth-related genes such as IGF-II, IGFBP-1b, IGFr1a, GDF9 and FGF2, and down-regulated GHR-I and IGF-I. Overall, inclusion of HFM at 40% showed positive results in feeding juvenile rainbow trout.