Selenometiyonin katkılı yem ile beslenen gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) buzda depolanması esnasında protein kalitesi ve lipit oksidasyonunda meydana gelen değişimler
The changes of protein quality and lipit oxidation during ice storage of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fed with supplementation of selenomethionine
  1. Tez No: 212612
  2. Yazar: KORAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalısmada, 3 farklı oranda selenometiyonin eklenmis yemler ile beslenerek 14 gün boyunca buzda depolanan gökkusağı alabalık (Oncorhynchus mykiss)'larının protein kalitesi ve lipit oksidasyonundaki değisimler incelenmistir. Lipit oksidasyonunu incelemek için tiyobarbitürik asit (TBA, mg malonaldehit/kg et) sayısına, proteinlerinde meydana gelen denatürasyonu incelemek için sodyum dedosil sülfat poli-akrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) analizleri yapılmıstır. Çalısmada, yemlerde eklenen selenyum (Se) miktarları kontrol grubu olan 1. grup için 0 mg/kg Se, 2. grup için 1 mg/kg Se, 3. grup için 5 mg/kg Se ve 4. grup için 10 mg/kg Se olarak bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the lipid oxidation and protein quality of ice stored rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fed with three different selenomethionine supplementations were observed. Thiobarbitüric acid (TBA, mg malonaldehyde/kg. muscle) value for lipid oxidation and sodyum dedocylsulfade polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE) for protein quality were analyezed. In the study the selenium supplemantation in diets were used as a control group 0 mg/kg Se for 1st group, 1mg/kg Se for the 2nd 5mg/kg Se for the 3rd and 10mg/kg Se for the 4th.