Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalarda psikiyatrik semptomların taranması
Screening for psychiatric symptoms in patients admitted to the family medicine polyclinic
  1. Tez No: 858397
  2. Yazar: ÇAĞRI BATU HASANBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Aile hekimliği, birinci basamak sağlık hizmetlerinde ayrışmamış hastayı karşılaması hastalara bütüncül yaklaşması açısından eşsiz bir yere sahiptir. Birinci basamağa her disiplinden hastalığa sahip bireyler başvurabilmektedir. Psikiyatrik yakınmaları olan hastalar da bunların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yaptığımız çalışmanın amacı; aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda SCL-90-R kullanılarak psikiyatrik semptomların sıklığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif anket çalışması olan çalışmamız Ağustos 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Çalışmamız aile hekimliği polikliniğine farklı sebeplerle başvuran 435 hastanın katılımıyla gerçekleşmiştir. Çalışmamızda Dünya'da ve ülkemizde psikopatolojilerin saptanmasında ve değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan 90 sorudan oluşan SCL-90-R anketi çalışmaya katılmaya gönüllü bireylere yüz yüze uygulanmıştır. Toplanan veriler, IBM SPSS versiyon 26 programına aktarılmış ve değerlendirilmiştir. Anketin 10 alt ölçeğine ait ortalama puanlar 0-1,5 arası normal, 1,51-2,5 arası araz düzeyi yüksek, 2,51-4 arası araz düzeyi çok yüksek olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Family medicine has a unique place in primary health care in terms of welcoming undifferentiated patients and approaching patients holistically. Individuals with diseases from all disciplines can apply to primary care. Patients with psychiatric complaints also constitute a significant portion of them. The purpose of our study is; to determine the frequency of psychiatric symptoms via SCL-90-R in patients applying to the family medicine outpatient clinic. Materials and Method: Our study, which is a prospective survey study, was conducted between August 2023 and February 2024. Our study was conducted with the participation of 435 patients who applied to the family medicine clinic for different reasons. In our study, the SCL-90-R questionnaire, consisting of 90 questions that are frequently used in the detection and evaluation of psychopathologies in the world and in our country, was administered face to face to individuals who volunteered to participate in the study. The collected data were transferred to IBM SPSS version 26 program and evaluated. The average scores of the 10 subscales of the survey were considered as normal between 0 and 1.5, as high level of symptoms between 1.51 and 2.5, and as very high levels of symptoms between 2.51 and 4.