Grafik tasarım ilkeleri açısından okul öncesi çocuk kitaplarında metin-resim ilişkisi: Pervin Özcan örneği
The relationship between text and illustrations in preschool children's books, with a focus on graphic design principles: Pervin Özcan's sample
  1. Tez No: 858396
  2. Yazar: SAHAR VALİMOHAMMADİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çocuk kitapları illüstrasyonu ile metin arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve grafik tasarım ilkeleri açısından kitap özelliklerin incelenmesidir. Çocuklar için resimli kitapların önemi ve metin-resim ilişkisi sürekli olarak tartışılan bir konudur. Metin ve resim, anlatıların etkisini güçlendirir. Kelimelerin iyi ifade edemediği bir şeyi görüntüler daha etkili anlatır. Görseller kelimelerin anlamlarını yeniden yorumlamayı sağlayan bilgiler sağlar. Edebi bir metin gibi, yaratıcı bir resim, o kadar belirsiz ve gizli bileşenlere sahiptir ki, izleyici hayal gücünü kullanarak onu tamamlayabilir. İllüstratör, izleyiciyi düşünmeye ve yansıtmaya teşvik etmek için bu öğeleri kullanır. Metni kelime kelime yorumlamakla kalmayıp, aynı zamanda hedef kitlenin hayal gücüne ve düşüncelerine bırakarak tüm unsurlarını görselleştirir. Genel olarak, hayali unsurların kullanılması, bir edebi metnin hayal gücünü ve güzelliğini etkilediği gibi, bir görüntünün anlamlarını ve güzelliğini de önemli ölçüde etkileyebilir. Çocuklar, erken çocukluk dönemlerinden başlayarak görsel ve dilsel uyaranlar yoluyla sanat duyarlılığı ile tanıştırılır. Çocuklara kitap olarak bilinen aracın yaşam alanına sokulması, onların renk ve çizginin estetik dilinin duyumsatılmasına ve anadilinin anlatım güzelliğinin sezdirilmesine olanak tanır. Bu süreç, çocuğun, gelişimi için doğal yaşantı kaynaklarının oluşmasına sağlar ve kitap-çocuk etkileşimine dönüşür. Kitapların estetik özellikleri, çocukların gelişimini de etkiler. Kitapların en önemli yazınsal-eğitsel işlevi, özellikle gelişim evreleri göz önüne alındığında, çocuklara yaşam ve insan gerçekliği öğretmektir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the relationship between illustration and text in children's books and to examine the features of the books in terms of graphic design principles. Text and illustrations enhance the impact of narratives. Perhaps images convey something that words cannot express as effectively. The images provide information that allows us to reinterpret the meanings of words. The visuals provide information that gives us the opportunity to reinterpret the meanings of words. Like a literary text, a creative image is ambiguous and has hidden components to the extent that the reader can interpret using their imagination. The illustrator uses these elements to encourage the viewer to think and reflect. The text not only interprets word by word but also visualizes all its elements by leaving room for the imagination and thoughts of the target audience. Generally, utilizing imaginary elements can remarkably influence the meanings and aesthetics of literary and visual works. Children are introduced to artistic sensitivity through visual and linguistic stimuli starting from early childhood. Introducing the tool known as a book into the lives of children not only allows them to perceive the aesthetic language of color and line but also enables them to sense the beauty of expressive language in their native tongue. This process implements the formation of natural life resources for the child's development and transforms into book-child interaction. The aesthetic features of books also impact the development of children. The most significant literary-educational function of books, especially considering the stages of evolution, is to teach children about life and human reality. ( Sever, 2019)