Toplam verimli bakım (tvb) anlayışı ile iyileştirme ve ekipman performansının artırılması
Improving and increasing machine performance loy using total productive maintenance (TPM) approach
  1. Tez No: 85841
  2. Yazar: M. LEVENT KOCAALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
TOPLAM VERİMLİ BAKIM ANLAYIŞI (TVB) İLE İYİLEŞTİRME VE EKİPMAN PERFORMANSININ ARTTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) M. Levent KOCAALAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1999 ÖZET Toplam Verimli Bakım (TVB), ekipmanların verimliliklerinin arttırılmasını hedefleyen, operatör ve bakımcılar arasında bakım işlerinin paylaşılması anlayışını benimseyen, ekipmandan kaynaklanan kayıpların ortadan kaldırılmasını öngören ve makinaların sürekli olarak maksimum verimde çalışması için gerekli olanakların gerçekleşmesini sağlayan Japonların geliştirdikleri bir felsefedir. TVB, Kuruluş genelinde 6 büyük kaybın belirlenerek ortadan kaldırılması, planlı bakım, özerk bakım, mühendislik faaliyetleri, ürün tasarım faaliyetleri ve eğitim olmak üzere altı bölümden oluşur. Bu tezde, TVB felsefesi kullanılarak iyileştirme çalışmaları yoluyla ekipmanların verimliliğinin arttırılması sağlanacaktır. Uygulamaların etkinliğinin pratikte görülmesi bakımından, şirket bünyesinde bulunan fabrikalar içerisinde, pilot olarak bir ünitenin seçilmesi koşulunun yerine getirilmesidir. Bu üniteye ilişkin olarak, kronik kayba neden olan sorunlar belli bir süre izlenerek, belirlenmektedir. Kronik kayıpların belirlenmesi ile TVB bünyesinde yapılacak iyileştirme faaliyetlerinin zemini hazırlanarak, bu sorunlar yapısal problem çözme teknikleri ile çözümlenecektir. 605.02.03 TVB, Özerk Bakım, Sürekli Bakım, Operatör 135 Doç. Dr. Bilal TOKLU Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi
Özet (Çeviri)
IMPROVING AND INCREASING MACHINE PERFORMANCE BY USING TOTAL PRODUCTIVE MAINTENANCE (TPM) APPROACH (Master Thesis) M. Levent KOCAALAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1999 ABSTRACT Total Productive Maintenance philosophy, which was developed by Japanese, is that aim to improvement of machine efficiency, helping maintenance works production and maintenance personnel to each other, eliminating source of losses from machine and providing to run machines maximum efficiency condition. Total Productive Maintenance mainly occurs in 6 sections which are 6 big losses around company realising and eliminating, planned maintenance, autonomous maintenance, engineering facilities, product design facilities and education. In TPM philosophy, the first stage is to provide effective application and to feeling difficulties in application, which have to be chosen a pilot unit. Related with this unit, chronic losses, which reason to decrease effectiveness of machine, are followed in a period time by determining in factors. These chronic losses factors which are determined in TPM limitation is eliminating in the future by doing improvement facilities and are solved by structural problem solving techniques. Science Code : 605.02.03 Key Words : TPM, Autonomous Maintenance, Continuous Maintenance, Operator Pages : 135 Thesis Manager : Assoc. Prof. Bilal TOKLU