Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerindeki yumurtacı tavuk altlıklarından elde edilen salmonella izolatlarının serotiplendirilmesi, bazı dezenfektanlara, antibiyotiklere ve kamfor yüklü kitosan gümüş nanopartiküllerine duyarlılıklarının belirlenmesi
Serotyping of salmonella isolates obtained from layer hen litters in Kırklareli, Edirne and Tekirdağ provinces, and determination of their sensitivity to some disinfectants, antibiotics and camphor loaded chitosan silver nanoparticles
  1. Tez No: 882528
  2. Yazar: İBRAHİM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ŞEN, PROF. DR. FATMA KAYNAK ONURDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Avrupa yakasında bulunan üç farklı il (Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ) üzerindeki yumurtacı tavukların taze dışkısından toplam 323 adet drag swab örneği alınmıştır. ISO 6579:2002 yöntemine göre örneklerin %17,3'ünde Salmonella tespit edilmiştir. Elde edilen 56 Salmonella izolatı, Kauffmann-White-Le Minor Şeması'na göre antiserum kullanılarak lam aglütinasyonuyla serotiplendirilmiştir. S. Typhimurium (%28,6), S. Kentucky (%17,9), S. Abony (%16,1), S. Infantis (%8,9), S. Enteritidis (%5,4), S. Anatum (%3,6), S. Saintpaul (%3,6), S. Szentes (%1,8), S. Dibra (%1,8), S. Fallowfield (%1,8), S. Kimuenza (%1,8), S. Escanaba (%1,8), S. Nagoya (%1,8), S. Mbandaka (%1,8), S. Agona (%1,8) ve Salmonella II 17: e, n, x, z15: 1,6 (%1,8) olmak üzere 16 Salmonella serotipi belirlenmiştir. S. Kimuenza, S. Escanaba ve S. Nagoya'nın yumurtacı tavuklarından izolasyonu Türkiye'de ilk kez rapor edilmiştir. S. Dibra, S. Fallowfield, S. Szentes ve Salmonella II 17: e, n, x, z15: 1,6'nın yumurtacı tavuklarından izolasyonu dünyada ilk rapordur. Toplam 56 Salmonella izolatının amoksisilin-klavulanik asit, sefepim, azitromisin, kloramfenikol, ofloksasin, sefoksitin ve trimetoprim/sülfametoksazol'e olan duyarlılıkları disk difüzyon metoduyla test edilmiştir. S. Kentucky izolatlarının %10'u ofloksasine, S. Kimuenza ise sadece kloramfenikole dirençli bulunmuştur. Kitosan ile stabilize edilmiş gümüş nanopartikülü (CS@AgNP), CS'nin otoklavda hem indirgeyici madde hem de stabilizatör olarak görev yaptığı bir çözeltide yeşil prosese dayalı olarak sentezlenmiştir. Elde edilen nanomateryal, doğal bir bileşik olan kamforla kaplanmıştır. Bu şekilde ilk kez kamfor yüklü kitosan gümüş nanopartikülü (C-CS@AgNP) sentezlenmiştir. Nanokompozitin 100 µg/mL konsantrasyonunda Salmonella serotiplerine karşı maksimum antibakteriyel aktivite (8,9-11,6 mm) gözlenmiştir. Çalışmamızda C-CS@AgNP'nin yanı sıra kanatlı dezenfeksiyonunda kullanılan farklı etken maddeli 5 dezenfektanın serotipler üzerindeki etkileri kalitatif süspansiyon testine göre değerlendirilmiştir. Kuaterner amonyum bileşiği (%16) dışındaki tüm dezenfektanlar, 1 dakikalık temas süresi sonunda serotiplerin üremesini engellemiştir. Serotipler üzerinde etkili olan dezenfektanlar, hidrojen peroksit (%26), perasetik asit (%6) > potasyum peroksimonosülfat (%21,41), sodyum klorit (%1,5) > C-CS@AgNP > glutaraldehit (%15), kuaterner amonyum bileşiği (%10) > glutaraldehit (%50) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 323 drag swab samples were taken from laying hen fresh feces from 3 different provinces (Kırklareli, Edirne, and Tekirdağ), which are located in the European part of Türkiye. According to the ISO 6579: 2002 method, 17,3% of the samples were found positive for Salmonella. Obtained 56 Salmonella isolates were serotyped by slide agglutination using antisera according to Kauffmann White Le Minor Scheme. Sixteen serotypes of Salmonella were identified as S. Typhimurium (%28,6), S. Kentucky (%17,9), S. Abony (%16,1), S. Infantis (%8,9), S. Enteritidis (%5,4), S. Anatum (%3,6), S. Saintpaul (%3,6), S. Szentes (%1,8), S. Dibra (%1,8), S. Fallowfield (%1,8), S. Kimuenza (%1,8), S. Escanaba (%1,8), S. Nagoya (%1,8), S. Mbandaka (%1,8), S. Agona (%1,8), and Salmonella II 17: e, n, x, z15: 1,6 (%1,8). Isolations of S. Kimuenza, S. Escanaba, and S. Nagoya from laying hens are reported for the first time in Türkiye. The isolations of S. Dibra, S. Fallowfield, S. Szentes, and Salmonella II 17: e, n, x, z15: 1,6 from laying hens are the first report in the world. A total of 56 Salmonella isolates were tested for susceptibility to amoxicillin-clavulanic acid, cefepime, azithromycin, chloramphenicol, ofloxacin, cefoxitin, and trimethoprim/sulfamethoxazole by the disk diffusion method. While 10% of S. Kentucky isolates were resistant to ofloxacin, and S. Kimuenza was only resistant to chloramphenicol. Chitosan (CS)-stabilized silver nanoparticle (CS@AgNP) was synthesized based on the green process in a solution where CS served as both a reducing agent and stabilizer in an autoclave. The obtained nanomaterial was coated-with camphor, a natural compound. In this way, camphor-loaded chitosan silver nanoparticle (C-CS@AgNP) was synthesized for the first time. Maximum antibacterial activity against Salmonella serotypes was observed at 100 µg/mL concentration of the nanocomposite (8,9-11,6 mm). In our study, in addition to C-CS@AgNP, the effects of 5 disinfectants, with different active ingredients used for poultry disinfection on serotypes, were evaluated according to the qualitative suspension test. All disinfectants, except the quaternary ammonium compound (16%), inhibited the growth of serotypes after 1 minute of contact time. Disinfectants that are effective on serotypes are hydrogen peroxide (26%), peracetic acid (6%) > potassium peroxymonosulfate (21.41%), sodium chlorite (1.5%) > C-CS@AgNP > glutaraldehyde (15%), quaternary ammonium compound (10%) > glutaraldehyde (50%).