Sulu iki-faz sistemlerinde protein dağılımı
Protein partitioning in aqueous two-phase system
- Tez No: 85843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
SULU IKI-FAZ SİSTEMLERİNDE PROTEİN DAĞILIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Konca KORKMAZ GAZİ ÜNİVERİSTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1999 ÖZET Yapılan bu çalışmada Polietilen glikol (PEG)-Dekstran (Dx) polimerlerinden oluşan iki fazlı sistemde Bovine serum albumin proteininin fazlar arasındaki dağılımı incelenmiş ve dağılım katsayısı hesaplanmıştır. Ön çalışmalar sonucu belirlenen konsantrasyonlarda hazırlanan PEG -Dekstran sistemlerinde (sistem I: %8 PEG 3350-%8 Dekstran 45000, sistem II: %8 PEG 3350-%6 Dekstran 45000, Bovine serum albuminin fazlar arasındaki dağılım katsayısı üzerine pH ve NaCl tuzunun etkisi araştırılmıştır. Çalışmalarımızda pH değişkeninin değerleri 4,2, 5.0, 7.0, 9.0, 9,8, NaCl konsantrasyonu değişkeninin değerleri 0,06M, 0,1 M, 0,2M, 0,3M, 0,34M olarak seçilmiştir. Çok faktörlü optimal planlama yöntemi (Box- Wilson Planları) kullanılarak yapılan deneylerde dağılım katsayısını minimum yapan parametre değerleri, sistem I için pH 9,8 ve NaCl konsantrasyonu 0,29M olarak, ve sistem II için pH 8,9 ve NaCl konsantrasyonu 0,2M olarak bulunmuştur. Optimum dağılım katsayısı sistem I için 0,028, ve sistem II için 0,0 1 8 olarak belirlenmiştir. Bilim Kodu : 603.03.02 Anahtar Kelimeler : Saflaştırma, sulu-iki faz sistemleri, polietilen glikol, dekstran. Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ufuk GÜNDÜZ
Özet (Çeviri)
PROTEIN PARTITIONING IN AQUEOUS TWO-PHASE SYSTEM (M. Sc. Thesis) Konca KORKMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this work, partitioning of Bovine serum albumin in aqueous two-phase systems containing Polyethylene glycol (PEG) - Dextran (Dx) polymers was studied and its partition coefficient was determined. The effects of pH and NaCl on the partitioning of Bovine serum albumin in two different systems (system I: %8 PEG 3350-%8 Dextran 45000, and system II: %8 PEG 3350- %6 Dextran 45000 were investigated. In this study, pH values were chosen as 4,2, 5,0, 7,0, 9,0, and 9,8, and NaCl concentrations were 0,06M, 0,1M, 0,2M, 0,3M, and 0,34M. These systems include potassium phosphate at a concentration of 0,05 M. Using the response surface methodology and modelling, the minimum partitioning coefficients were found as 0,028 and 0,018, respectively. The pH and NaCl molarities giving these minimum values were 9,8 and 0,29 M, respectively for system I, and 8,9 and 0,2 M for system II, respectively. Science Code Key Words Page Number Adviser : 603.03.02 : Purification, aqueous two-phase, polyethylene glycol, dextran. :95 : Asst. Prof. Dr. Ufuk GÜNDÜZ