Sağlık çalışanlarının kalite algısı ile hasta güvenliği kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between quality perception of healthcare professionals and patient safety culture
- Tez No: 858442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlık hizmetlerinde kalitenin temel amacı güvenli sağlık hizmeti sunmaktır. Hasta güvenliği kültürünün kurumda yerleşmesi için kurumda güçlü bir kalite sistemi olmalıdır. Kalite ve hasta güvenliği süreçlerinin başrolü sağlık çalışanlarıdır. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının kalite algısı ile hasta güvenliği kültürü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma verileri, 01.02.2023-31.03.2023 tarihleri arasında Biruni Üniversite Hastanesi'nde görev yapan 248 sağlık çalışanına, anket uygulanarak elde edilmiştir. Bu araştırmada Bayer (2016) tarafından oluşturulmuş“Kalite Algı Ölçeği”ve Sağlık Hizmetlerinde Araştırma ve Kalite Ajansı (AHRQ) tarafından hazırlanan“Hasta Güvenliği Kültürü”ölçekleri kullanılmıştır Elde edilen veriler SPSS 22.0 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik/nonparametrik testler, Kolmogorov-Smirnov, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve post hoc testlerinden Bonferroni testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde sağlık çalışanlarının kalite algısı ile eğitim düzeyleri, meslekleri arasında anlamı ilişki saptanmamış, çalıştıkları birim, tecrübeleri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının hasta güvenliği kültürü ile eğitim düzeyleri, meslekleri arasında anlamı ilişki saptanmış, çalıştıkları birim, tecrübeleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Çalışma sonucunda sağlık çalışanlarının kalite algıları ile hasta güvenliği kültürü arasında pozitif yönde düşük ilişki olduğu saptanmıştır. Kalite yönetim sisteminin başarılı olması için bu sistemi yürüten sağlık çalışanlarının kaliteye inanması ve hasta güvenliğini sağlamaya yönelik çalışma kültürünün oluşturulması gerekmektedir. Kalite algısını arttırmak ve hasta güvenliği kültürünü yerleştirmek için üst yönetimin liderliğinde tüm sağlık çalışanlarına eğitimler verilmeli, ekiplerin ortak amaç için çalışması sağlanmalı ve çalışanlar bu doğrultuda motive edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of quality in health services is to provide safe health services. In order for patient safety culture to be established in the institution, there must be a strong quality system in the institution. Healthcare professionals play the leading role in quality and patient safety processes. The aim of this study is to examine the relationship between healthcare professionals' perception of quality and patient safety culture. Research data was obtained by applying a survey to 248 healthcare professionals working at Biruni University Hospital between 01.02.2023-31.03.2023. In this research, the“Quality Perception Scale”created by Bayer (2016) and the“Patient Safety Culture”scales prepared by the Agency for Research and Quality in Healthcare (AHRQ) were used. Data analysis was conducted using SPSS 22.0, employing parametric/nonparametric tests, Kolmogorov-Smirnov, t-test, one-way analysis of variance, and post hoc Bonferroni test. As a result of the findings, no significant relationship was found between the quality perception of health care professionals and their education levels and professions, but a significant relationship was found between the unit they work in and their experience. As significant relationship was found between the patient safety culture of healthcare professionals and their education levels and professions, but no significant relationship was found between the unit they work in and their experience. A result of the study, it was determined that there was a low positive relationship between quality perceptions and patient safety culture. In order for the quality management system to be successful, the healthcare professionals who carry out this system must believe in quality and a work culture must be created to ensure patient safety. In order to increase the perception of quality and establish a culture of patient safety, training should be provided to all healthcare professionals under the leadership of the top management, teams should be ensured to work for a common goal and employees should be motivated accordingly.