Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda düzenlenen suçlar
The crimes which regulated the Law on Intellectual and Artistic Works
  1. Tez No: 858531
  2. Yazar: NİHAL ARAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Fikir ve sanat eserleri, yalnızca hukuk davalarıyla değil ceza davalarıyla da korunmak istenmiş ve bu şekilde eser üzerindeki hakları ihlal eden kişiler daha ağır yaptırımlara tabi tutulmuştur. Manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz suçlarıyla da fikir ve sanat eserlerinin korunması amaçlanmaktadır. Manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz suçlarını düzenleyen madde hükmünde manevi, mali ve bağlantılı hakların ihlalini oluşturan birçok fiilin bir arada bulunması ve bunlar arasında herhangi bir ayrım yapılmamış olması yapılacak değerlendirmelerin birbirinden uzak olmasına sebep olmaktadır. Bu kapsamda yer alan fiillerin birbirinden farklı suçlar şeklinde düzenlenip düzenlenmediği hususunda fikir ayrılıkları meydana gelmektedir. Manevi, mali ve bağlantılı haklara tecavüz teşkil eden suçlarla korunan hukuki değer bu konuda önem arz etmektedir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte fikir ve sanat eserlerinin korunması zorlaştığından ve hakların ihlal edilmesi basitleştiğinden fikir ve sanat eserlerine ilişkin suçların tespiti büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Intellectual and artistic works were intended to be also protected by criminal cases in addition to law cases and in this way, more severe sanctions are regulated for the people who violated the rights on the intellectual and artistic works. The protection of intellectual and artistic works is targeted with regulation of the crimes of infringement of moral, financial and related rights. There are many acts which constitute violation of moral, financial and related rights in the provision of article which is regulated the crimes of infringement of moral, financial and related rights, and the difference of these acts are not certain, so interpretations differ greatly on the issue of these acts. The differences of opinion occur about whether these acts regulated as different crimes. The legal value which is protected by the crimes of infirngement of moral, financial and related rights has a great importance. The protection of intellectual and artistic works gets difficult because of technological advancements and violation of rights on these works becomes simple, for this reason the determination of the crimes about intellectual and artistic works is very important.