COVID19 pandemisinin sağlık sigortasına etkisi: Türkiye üzerine bir inceleme
The effect of the COVID19 pandemic on health insurance: A review on Turkey
- Tez No: 858561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sağlık, insanlar için oldukça önemli bir kavramdır ve bu kavram temel insan hakkı olarak belirlenmiştir. Bir toplumun gelişebilmesi için en önemlisi bireylerin sağlıklı olabilmesidir. Ancak bireyler günlük yaşamlarını devam ettirirken pek çok riskle karşı karşıya gelebilmektedir. Sosyal güvenlik kavramının oluşumu da hastalık gibi sosyal risklerin varlığı neticesinde ortaya çıkmıştır. Bireyler sağlıklı olmak için ellerinden gelen her şeyi yapsalar da bazı istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bu durumları önlemek ve kendilerini güvence altında hissetmek için sigorta yaptırmaktadırlar. Ülkemizde devlet, tüm vatandaşların sağlık güvencesi içerisinde olması adına genel sağlık sigortası yapmaktadır. Genel sağlık sigortası sosyal güvenliğin bir parçasıdır. Her ne kadar geniş kapsamlı bir sigorta olsa da bazı durumlar neticesinde özel sağlık sigortalarına ihtiyaç duyulmuştur. Ancak özel sağlık sigortaları, genel sağlık sigortası gibi zorunlu değildir. 2020 yılında Çin'in Wuhan kentinden meydana gelen koronavirüs salgını tüm dünyayı oldukça etkilemiştir. Bu virüsle mücadele ettiğimiz günlerde sağlık bizim için daha önemli hale gelmiştir. Sağlık konusunda yaşanan endişeler ve artan problemler insanlarda sigortaya olan ihtiyacı daha da arttırmıştır. Koronavirüs öncesinde sağlık sigortalarıyla ilgili verilerin salgın döneminde değişimi oldukça önemlidir. Yaşanan bu durum sağlık sigortalarına olan önemin ve bilincin artmasına neden olmuştur. Çalışmanın amacı da bu verilerin salgın sonrasında nasıl bir değişime uğradığını ve sektöre nasıl bir etkisi olduğunu analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Health is a very important concept for people and it has been determined as a basic human right. The most important thing for the development of a society is to have healty individuals. However, individuals may face many risks while continuing their daily lives. The formation of the concept of social security has emerged as a result of the existence of social risks such as illness. Although individuals do their best to be healthy, some undesirable situations may occur. They take out an insurance policy to prevent these situations and to feel safe. In our country, the Government provides a general health insurance in order to ensure that all citizens have health insurance. General health insurance is a part of social security. Although it is a broad coverage policy insurance, private health insurances can be needed as a result of some other situations. However, the private health insurance is not compulsory like general health insurance. The coronavirus epidemic, which originated in Wuhan, China in 2020, has affected the whole world. Health has become more important to us in the days when we are fighting this virus. Concerns about health and increasing problems have increased the need for insurance for people. Before the coronavirus, it is very important to change the data on health insurance during the epidemic period. This situation has led to an increase in the importance and awareness of health insurance. The aim of the study is to analyse how these data have changed after the epidemic and what effect it has on the sector.