Elektronik tandem (eTandem) dil ortaklığının uluslararası öğrencilerin yazma becerisine katkısı: Bir durum çalışması
Contribution of electronic tandem (eTandem) language partnership to international students' writing skills: A case study
- Tez No: 858579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN MORALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İkinci dil öğretiminde üretici dil becerilerinden olan yazmanın kazandırılmasında çeşitli dilsel ve duyuşsal zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu zorluklardan hareketle bu çalışma, ana dili Türkçe olan öğrencilerle dil ortağı olan ve Türkçeyi ikinci dil olarak öğrenen uluslararası öğrencilerin yazma becerisine geleneksel dil öğretimine ek olarak sunulduğunda eTandem dil ortaklığının nasıl katkı sağladığını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde durum çalışmasıyla desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu; Kayseri Erciyes Üniversitesi TÖMER'de A1 düzeyinde Türkçe öğrenimi gören 10 uluslararası öğrenci, adı geçen üniversitenin Eğitim Fakültesi 3. sınıf düzeyinde öğrenim gören 9 öğrenci ve katılımcı araştırmacı olarak araştırmacının kendisi oluşturmaktadır. Araştırma amacına yönelik Türkçe öğrenen 10 uluslararası öğrenci, ortaklaşa çevrim içi olarak WhatsApp üzerinden sunulan 5 haftalık eTandem dil değişimi uygulaması için Türk öğrencilerle eşleştirilmiştir. Durum çalışmasıyla desenlenen bu araştırmada veriler; yarı yapılandırılmış görüşme, katılımcı gözlem, araştırmacı ve katılımcı günlüğü ile dil ortaklarının birbirleriyle olan yazışmalarının ekran görüntülerini içeren nitel dokümanlardan toplanmıştır. İçerik analiziyle incelenen veriler tematik olarak kodlanmış ve yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulguların literatür temelli tartışılması sonucunda eTandem dil ortaklığının uluslararası öğrencilerin yazma becerisine dil kullanımı ve duyuşsal açıdan genel olarak olumlu yönde katkıları olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In second language teaching, various linguistic and affective difficulties are encountered in teaching writing, which is one of the productive language skills. Based on these difficulties, this study aims to show how eTandem language partnership contributes to the writing skills of international students who are language partners with students whose native language is Turkish and who learn Turkish as a second language, when offered in addition to traditional language teaching. For this purpose, the study was designed with a case study, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 10 international students studying Turkish at A1 level at Kayseri Erciyes University TÖMER, the participants consist of 9 students studying at the 3rd grade level of the Faculty of Education of the mentioned university and the researcher himself as the participant researcher. For the purpose of the research, 10 international students learning Turkish were paired with Turkish students for a 5-week eTandem language exchange jointly offered online via WhatsApp. In this research designed with a case study, the data it was collected from semi-structured interviews, participant observation, and qualitative documents including researcher and participant diaries and screenshots of language partners' correspondence with each other. The data examined through content analysis was coded and interpreted thematically. As a result of the literature-based discussion of the findings obtained within the scope of the research, it has been revealed that the eTandem language partnership has a generally positive contribution to the writing skills of international students in terms of language use and affective aspects.