Günümüz kontrbas müziğinde genişletilmiş ses tekniklerinin dijital ortamlarda işlenişinin incelenmesi
An analysis of the application of extended sound techniques in contemporary double bass music in digital media
- Tez No: 988063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada günümüzde kontrbas çalgısının müzikal olarak geldiği durum ile çalma tekniklerindeki yenilikler araştırılmıştır. Yeni çalma tekniklerinin neler olduğuna ve uygulama biçimlerine ilişkin verilere çeşitli tez, makale ve dijital platformlarda yayınlanan video kayıtları taranarak ulaşılmıştır. Tarama sonucunda dijital ortamlarda farklı çalıcılar tarafından yüklenmiş videolara ulaşılmış, bu videolar veri elde etme amacı ile analiz edilmiş ve elde edilen veriler çalışmanın bulgular kısmında sunulmuştur. Araştırmaya veri sağlayacak videoların büyük çoğunlukla 'YouTube' platformu içeriğinde olduğu tespit edilmiş, ilgili videolar indirilmiş ve betimsel analiz yöntemi ile metin haline getirilmiştir. Araştırma sonucunda analiz edilen videolara benzer nitelikteki eğitici videoların, bu yeni tekniklerin bilinirliğini yaygınlaştıracağı ve açıklayıcı anlatımlarla öğrenime kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the current musical state of the double bass instrument and the innovations in its playing techniques have been investigated. Data regarding new playing techniques and their application methods were gathered by scanning various theses, articles, and video recordings published on digital platforms. As a result of this scan, videos uploaded by different performers on digital platforms were accessed. These videos were analyzed for data collection purposes, and the obtained data are presented in the findings section of the study. It was determined that the vast majority of videos that could provide data for the research were on the 'YouTube' platform; the relevant videos were downloaded and transcribed using the descriptive analysis method. As a result of the research, it is thought that educational videos of a similar nature to those analyzed will increase the awareness of these new techniques and facilitate learning through explanatory narratives.