Değişik süperşarj basınçlarının tek silindirli küçük güçlü bir dizel motorda, motor karakteristiklerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 8586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ALİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, emme manifold basıncının motorun performans karakteristikleri üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaçla tek silindirli bir dizel motoru (Lombardini 4 LD 640), elektrik motoru ile çalışan, deney motorundan bağımsız bir kompresör grubu aracılığı ile, aşırı doldurulmuştur. Deneyler, beş değişik emme manifold basıncı değerinde ya pılmıştır. Deney sonuçları, emme manifold basıncının arttırılması ile motor performanslarında önemli bir iyileşmenin sağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work was an experimental investigation of the effect of the intake manifold pressure on the indicated charac - teristics. For this purpose, a single cylinder Lombardi- ni 4 LD 640 type dies el engine was supercharged by the use of seperate compressors group which were driven by an electrical motor. Experiments were carried out at five different intake manifold pressures. The results of an experiments showed that there was a considerable improvement in the indi - cated characteristics when the intake manifold pressure was increased.